Česky English

Úvodní stránka Aktuality První družice Spacebus Neo se připravuje na start

První družice Spacebus Neo se připravuje na start

14.1.2020

První družice Spacebus Neo se připravuje na start

První družice vyvíjená v rámci iniciativy, která má pomoci evropskému průmyslu dodávat konkurenceschopné družice pro komerční telekomunikační služby, vstoupila do závěrečné fáze předstartovní přípravy.

Družice Konnect bude poskytovat širokopásmové služby pro Evropu a Afriku. Postavila ji firma Thales Alenia Space pro organizaci Eutelsat, a to v rámci partnerského projektu ESA (ESA Partnership Project).

Po dlouhém letu na palubě nákladního letounu Antonov z francouzského letiště v nice byla družice dopravena na kosmodrom ve Francouzské Guayaně uvnitř velkého přepravního kontejneru.

Družice následně prošla krátkou a intenzivní předstartovní kampaní. Týmy na kosmodromu provedly všechny testy a prohlídky, přičemž potvrdily připravenost všech subsystémů k letu.

Družice pak byla umístěna na horní pozici adaptéru pro vynášení duálních nákladů a celý komplet byl následně zapouzdřený do aerodynamického krytu. Sestava pak byla umístěna na vrchol nosné rakety Ariane 5, čímž byla uzavřena i kompletace nosiče.

Družice se nyní připravuje na start 16. ledna. Půjde o první let rakety Ariane v roce 2020, přičemž jeho označení je VA251.

Po startu družice Konnect bude program Spacebus Neo pokračovat v zavádění dalších inovativních technologií do družic, které se chystají na start.

Dosud firma Thales Alenia Space prodala sedm družic řady Spacebus Neo.

Následujících šest misí je: francouzská vládní Syracuse-4, SES-17, dvě družice pro Eutelsat nazvané Konnect Very High Throughput Satellite a Eutelsat 10B (budou poskytovat konektivitu pro leteckou a námořní dopravu), Satria (pro indonéského operátora Pasifik Satelit Nusantara) a Amazonas Nexus pro španělského provozovatele Hispasat (nabídne vysokokapacitní služby pro leteckou a námořní dopravu).

Produktová řada Spacebus Neo je vyvíjena v rámci programů ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems) a francouzského PIA (Programme d’Investissement d’Avenir) ve spolupráci s členskými státy ESA, přičemž je řízena ESA a francouzskou kosmickou agenturou CNES.

Generuje přitom mimořádný přínos v investicích, z nichž těží evropský průmysl a členské státy ESA.

Program Neosat zahrnuje projekty Spacebus Neo (Thales Alenia Space) a Eurostar Neo (Airbus). Zahrnuje vývoj a letové ověření nové řady v případě obou programů, díky čemuž budou dva hlavní evropští dodavatelé schopni nabízet konkurenceschopné družice pro komerční trh.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril