Česky English

Úvodní stránka Aktuality První družice SmallGEOs dosáhla oběžné dráhy

První družice SmallGEOs dosáhla oběžné dráhy

30.1.2017

První družice SmallGEOs dosáhla oběžné dráhy

Nová malá telekomunikační platforma ESA se vydala na svoji první kosmickou misi.

Družice Hispasat 36W-1, která vychází právě z platformy SmallGEO, odstartovala na palubě nosné rakety Sojuz v sobotu 28. ledna v 1:03 h GMT. Ke startu došlo z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana).

SmallGEO představuje evropskou odpověď na volání trhu po flexibilnějších a modulárnějších telekomunikačních platformách. Představuje také historický mezník, protože to bylo pro německého výrobce OHB System AG poprvé, co se stal hlavním kontraktorem telekomunikační satelitní mise. A komunikační vybavení Hispasat zase představovalo první partnerství ESA s tímto španělským operátorem.

Třítunová družice byla uvolněna z rakety Sojuz na přechodovou oběžnou dráhu 29 minut po startu. Nyní už bude spoléhat na své motory, aby se dostala na stanovenou cílovou dráhu. Cesta jí bude trvat ještě několik týdnů.

Družice směřuje na geostacionární dráhu ve výšce 36 tisíc kilometrů nad rovníkem, kde jeden oběh Země trvá přesně jeden den. Pozorovateli na povrchu se tak zdá, že je družice stále na jednom místě oblohy. Satelit Hispasat 36W-1 bude pracovat nad rovníkem na pozici 36 stupňů západní délky nad Atlantickým oceánem.

Firma OHB nyní otestuje stav a práci družice. Přesvědčí se tak, že citlivá satelitní technologie přečkala náročný start bez ztráty kytičky.

Pokud vše půjde hladce, bude následně řízení mise předáno firmě Hispasat. Družice pak začne poskytovat širokopásmové služby pro Evropu, Jižní Ameriku a Kanárské ostrovy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.