Česky English

Úvodní stránka Aktuality První družice SmallGEO absolvovala svoji poslední pozemskou cestu

První družice SmallGEO absolvovala svoji poslední pozemskou cestu

1.12.2016

První družice SmallGEO absolvovala svoji poslední pozemskou cestu

První telekomunikační družice postavená na platformě SmallGEO dnes po dokončení testů v německé firmě IABG dorazila na evropský kosmodrom Kourou (stát Francouzská Guayana). Vstoupila tak do závěrečné fáze přípravy, která směřuje ke startu na palubě rakety Sojuz v lednu příštího roku.

Projektový manažer ESA Andrea Cotellessa k tomu uvedl: „Dodávka družice na kosmodrom představuje konec vývoje, který začal před téměř osmi lety. Satelit Hispasat 36W-1 je nyní připravený k letu a my netrpělivě čekáme na okamžik, kdy se konečně dostane do vesmíru. Náš partner Hispasat jej pak bude provozovat nejméně patnáct let.“

Platforma SmallGEO byla navržena a postavena firmou OHB System AG, stejně jako třítunová družice Hispasat 36W-1. Jde o nejnovější satelit upravený speciálně pro světového lídra ve španělském a portugalském vysílání, společnost Hispasat.

Hispasat 36W-1 nese několik nových technologií. Kromě běžného komerčního palubního vybavení tvořeného dvaceti transpondéry v pásmu Ku má ještě tři transpondéry v pásmu Ka, které vyvinula firma TESAT Spacecom za finanční podpory německé letecko-kosmické agentury DLR.

Má také novou generaci „aktivní antény“, která přijímá a rekonfiguruje rádiové paprsky v rámci celého viditelného zemského disku. Společně s palubním zpracováním tak bude Hispasat poskytovat flexibilnější mediální a vysílací služby pro Evropu, Kanárské ostrovy a Jižní Ameriku.

Jak platforma SmallGEO, tak mise Hispasat 36W-1 byly vyvinuté v rámci programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems), který transformuje investice výzkumu a vývoje do komerčních produktů. To pak pomáhá zajistit budoucnost Evropy a Kanady na celosvětovém trhu s družicovými komunikačními technologiemi.

Vedoucí divize telekomunikačních družic v ESA Stéphane Lascar k tomu dodává: „ARTES opět demonstroval svoji efektivitu při vytváření ambiciózních programů se soukromými partnery napříč Evropou.“

„Hispasat 36W-1 představuje třetí partnerství soukromého a veřejného sektoru vytvořené ESA. Předchozími byly mise Hylas-1 a Alphasat. Díky programu ARTES je evropský průmysl lépe připravený na neustále se měnící světový trh družicových komunikačních technologií.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.