Česky English

Úvodní stránka Aktuality První družice Galileo ze série FOC dokončena

První družice Galileo ze série FOC dokončena

9.5.2012

První družice Galileo ze série FOC dokončena Jeho dvě poloviny spatřily světlo světa v různých zemích, ale nyní se konečně potkaly a první satelit Galileo z řady FOC (Full Operational Capability) byl dokončen v továrně OHB v německých Brémách. Je tak plně připravený podstoupit předletové testy.

 Jedná se o první z celkem 22 družic řady FOC, které budou dodány na základě kontraktu s ESA. Tento exemplář by měl být po dokončení zkoušek předaný ESA před koncem letošního roku.

„Jsme hrdí na to, že jsme dosáhli tohoto důležitého mezníku jen 27 měsíců poté, co jsme celý program v lednu 2010 zahájili,“ prohlásil ředitel OHB Marco R. Fuchs.

„Chystáme se nyní provést finální testy a následně předat družici k dalším zkouškám, a to odolnosti vůči kosmickému prostředí.“

Satelity FOC budou následovat po úvodním kvartetu družic Galileo IOV (In-Orbit Validation). První dvě jsou již od 21. října 2011 na oběžné dráze, další dvě se k nim přidají 28. září 2012.

Firma OHB je coby hlavní kontraktor družic FOC zodpovědná za vývoj jejich platformy a integraci s vybavením – tedy za spojení s přístroji, které budou zodpovědné za přesná měření času a polohy a budou poskytovat tuto službu uživatelům na celém světě. Tyto jsou vyvinuté a vyráběné společností Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) v britském Guildfordu. Její technici mimochodem asistují v OHB při závěrečných montážních úkonech na satelitech.

SSTL dodala hotové palubní vybavení pro první družici Galileo do OHB v dubnu. Obě firmy tak nastavily výrobní linky na výrobu zbývajících satelitů.

V OHB tak již probíhá montáž druhé družice ze série FOC a pro třetí se již rozběhly přípravné práce.

 

O systému Galileo

Galileo je iniciativa Evropské komise a ESA, jejímž cílem je poskytnout Evropě nezávislý globální systém satelitní navigace. Komise podepsala s ESA dohodu o rozdělení kompetencí, podle které právě ESA funguje jako zástupce Evropské komise při jednáních s partnery.

Plný systém Galileo se bude skládat ze třiceti družic, které budou dozorovány z řídicích středisek v Evropě stejně jako kontrolovány globální sítí senzorových a vysílacích stanic.

Každá družice je kombinací nejlepších kdy do vesmíru poslaných atomových hodin za účelem navigace – mají odchylku pouhé jedné sekundy za tři milióny let – společně se silným vysílačem schopným zajišťovat celosvětově přesné navigační služby.

Program Galileo je rozvržený do dvou fází. Úvodní fáze IOV se skládá z testů nasazení a provozu čtyř družic plus související infrastruktury. Následovat bude fáze FOC, v rámci které dojde k nasazení zbývající pozemní i kosmické infrastruktury.

Definiční fáze stejně jako vývoj a fáze IOV programu Galileo uskutečnila ESA a byla financována společně z prostředků ESA a Evropské komise.

Fáze FOC je pak plně řízena a financována Evropskou komisí. Komise a ESA přitom podepsaly dohodu, na jejímž základě ESA funguje jako zástupce komise ve věci návrhu a řízení projektu.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.