Česky English

Úvodní stránka Aktuality První družice evropské „kosmické datové dálnice“ uskutečnila 20 tisíc úspěšných laserových spojení

První družice evropské „kosmické datové dálnice“ uskutečnila 20 tisíc úspěšných laserových spojení

17.5.2019

První družice evropské „kosmické datové dálnice“ uskutečnila 20 tisíc úspěšných laserových spojení

Evropský komunikační systém EDRS (European Data Relay System), který je společností Airbus coby jeho soukromým provozovatelem označovaný za „kosmickou datovou dálnici“, má za sebou další mezník.

Družice EDRS-A, která je prvním satelitem ze systému, jenž se může stát globální konstelací, uskutečnila od svého startu v lednu 2016 dvacetitisící úspěšné optické spojení s koncovými družicemi. Díky tomu drží světové prvenství v počtu laserových spojení ve vesmíru.

Mezník opět dokázal, že v rámci partnerských projektů ESA vznikají udržitelné systémy v celém svém životním cyklu: od návrhu až po ověření během reálného kosmického letu.

Systém vznikl v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public-Private Partnership) mezi ESA a společností Airbus, navíc za významné podpory německé letecko-kosmické organizace DLR.

Družice používané k monitorování Země pracují zpravidla na nízkých oběžných drahách, takže mohou vysílat získaná data jen ve chvíli, kdy jsou v oblasti přímé viditelnosti pozemní antény.

Družice EDRS-A je ale umístěná vysoko nad nimi: na jedné straně tak může udržovat nepřetržitý kontakt s pozemními stanicemi, na druhé straně zároveň se satelity na nízké oběžné dráze Země. Systém využívá bezpečnou laserovou komunikaci k tomu, aby přijímal data z družic na nízkých drahách a následně je předával na rádiových vlnách dále na Zemi.

„Družice dálkového průzkumu Země obíhají naši planetu na takových oběžných drahách, že často musíme čekat až sto minut na přenesení získaných dat do řídicího střediska. Což může být problém ve chvíli, kdy jsou potřeba informace okamžitě. Například během organizování pomoci při záplavách nebo lesních požárech. Nebo při navigování lodí skrze ledovce,“ vysvětluje manažer projektu EDRS v ESA Michael Witting.

„EDRS ovšem poskytuje data bez prodlevy, a to díky kvalitnímu výhledu z geostacionární oběžné dráhy. Přenosy za použití špičkové laserové komunikační technologie znamenají, že data lze přenášet vysokými rychlostmi. Signál je navíc těžké rušit nebo odposlouchávat. EDRS je dalším příkladem toho, jak se partnerské projekty ESA rozvíjejí kolem velkých programů, dosahují konkurenčních výhod a ekonomického přínosu.“

V současnosti je systém využívaný k získávání dat z družic dálkového průzkumu Země systému Evropské unie Copernicus. Krom toho je EDRS připravený k zahájení datového přenosu dat z modulu Columbus na Mezinárodní kosmické stanici, a to před koncem letošního roku. Systém je také otevřený dalším komerčním zákazníkům.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.