Česky English

Úvodní stránka Aktuality První DJ ve vesmíru

První DJ ve vesmíru

15.8.2019

První DJ ve vesmíru

Kosmonaut ESA Luca Parmitano přepisoval 13. srpna kosmickou (a hudební) historii, když přímo z oběžné dráhy odvysílal svoji první hudební DJ sadu. Stalo se tak pro více než 3000 lidí, kteří se zúčastnili akce BigCityBeats WORLD CLUB DOME Cruise Edition.

Výsledky jeho práce byly vysílané na hlavní pódium na palubě výletní lodi Norwegian Pearl zakotvené u španělského ostrova Ibiza. Jeho kompilace trvající zhruba 12 minut byla spuštěna jako součást regulérního programu na festivalu. Bylo to poprvé, co byla DJ sada hraná z paluby Mezinárodní kosmické stanice – a z vesmíru vůbec.

Svůj čas na vysílání si Luca Parmitano našel během neoperačních aktivit. Během vysílání vysvětlil své cíle v rámci mise Beyond a představil přítomným divákům/posluchačům na Ibize život na palubě stanice. Všechny tyto aktivity byly klíčové k rozšíření povědomí o ESA mezi mladým evropským publikem, stejně jako zaměřily inspirativní a dostupnou formou pozornost na kosmické aktivity.

Po setu Lucy Parmitana následoval další, který nachystal jeho mentor, německý DJ Le Shuuk. Luca Parmitano si vybral volnou chvíli ve svém náročném výcviku, aby mu Le Shuuk mohl dát školení o tom, kterak mixovat jednotlivé zvukové stopy. Le Shuuk navíc připravil osobní playlist pro Lucu Parmitana, který si jej vzal s sebou na kosmickou stanici. A navíc mu poskytl specializovaný DJský software, který byl nahraný do osobního tabletu kosmonauta.

Příběh „prvního diskžokeje ve vesmíru“ se začal odvíjet v roce 2018, kdy frankfurtská firma na pořádání akcí BigCityBeats kontaktovala nově založené oddělení ESA Partnerships Unit. Požádala o asistenci kosmonauta ESA při „zero g“ parabolickém letu, který si pronajala od francouzské společnosti Novaspace (která též provozuje parabolické lety pro ESA, CNES či DLR).

Pod vlajkou World Club Dome vyústila tato spolupráce v „zero g“ taneční party, která kombinuje fascinaci vědou s potěšením a zábavou z taneční muziky a která vyústila v první let svého druhu v Evropě. Kosmonauti ESA Pedro Duque a Jean-Francois Clervoy se přidali k „beztížnému“ letu a pomohli s přípravou plus zajištěním bezpečnosti pro diskžokeje a jejich doprovod.

Letos v březnu následoval další parabolický let, v jehož rámci došlo k propagaci WORLD CLUB DOME Space Edition, což byla třídenní událost ve Frankfurt konaná v průběhu června. Pódiu zde dominovala 28 metrů vysoká maketa rakety Ariane 5 a přítomni byli speciální hosté: kosmonauti ESA André Kuipers a Matthias Maurer.

Ředitel BigCityBeats GmbH k tomu uvedl: „Měl jsem husí kůži a slzy v očích, když jsem viděl Lucu Parmitana držet vlajku WORLD CLUB DOME na kosmické stanici. A když zazněly první tóny z vesmíru, nebyl jsem vůbec schopen popsat své pocity. Vytvořit první klub ve vesmíru byl můj dlouholetý sen. Ze širšího úhlu pohledu pak šlo o spojení vědy a hudby, což – doufám – inspiruje nadcházející generace.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril