Česky English

Úvodní stránka Aktuality První cesta mobilního portálu rakety Ariane 6

První cesta mobilního portálu rakety Ariane 6

30.7.2019

První cesta mobilního portálu rakety Ariane 6

Na evropském kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně tento týden poprvé absolvoval 97 metrů dlouhou zkušební cestu mobilní obslužný portál, který byl nově vybudovaný pro raketu Ariane 6. Portál má výšku 90 metrů.

Po plném vybavení bude mobilní portál vážit 8200 tun, což je o více než tisíc tun více než Eiffelova věž. Jeho obslužné plošiny poskytnou přístup k nosné raketě, takže ji bude možné sestavovat přímo na startovací rampě. Chrání raketu Ariane 6 po celou dobu sestavování a testování. Pět hodin před startem se otevřou dveře a portál je odtažen do bezpečné vzdálenosti.

Mobilní portál stojí na šestnácti podvozcích, každý má osm kol a každé z nich je vybaveno vlastním elektrickým motorem. K tomu, aby se portál uvedl na kolejích do pohybu, je tak zapotřebí celkem 128 elektrických motorů.

„Příprava je základem, ale vlastní pohyb je plně automatizovaný a vlastně jednoduchý,“ vysvětluje projektový manažer vypouštěcí základny Ariane 6 v ESA Jean-Michel Rizzi. „Prostě se rozhodnete, jestli chcete, aby portál jel dopředu nebo dozadu – a pak zmáčknete tlačítko.“

„K dispozici jsou tři rychlosti. První a poslední metr jsou realizované tou nejnižší, která je jeden metr za minutu. Nejvyšší je přejezdová, která je 7,6 metru za minutu a probíhá na vzdálenosti 130 m. Během brzdění je pak na devíti metrech třetí rychlost tři metry za minutu. Přesun na úplnou vzdálenost 141 metrů zabere 22 minut.“

Test přesunu bude během následujících pěti týdnů několikrát zopakovaný, přičemž po každém z nich bude mobilní portál navrácen vždy do původní polohy.

V současné době probíhají práce na přilehlé konstrukci, které ovšem budou záhy dokončeny a portál bude schopen absolvovat celou dráhu.

Technici budou měřit rychlost, profil odběru elektrického proudu během pohybu a synchronizaci všech 128 motorů.

Vypouštěcí základna Ariane 6 je nyní téměř dokončena a jednotlivé testy infrastruktury zatím ukazují, že příprava k předání z rukou průmyslu francouzské kosmické agentuře CNES probíhá podle plánu. Testy pohybu portálu jsou přitom součástí tohoto procesu. Komplex by měl být hotový před koncem letošního roku.

Po úspěšné technické kvalifikační revizi předá CNES vypouštěcí zařízení ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.