Česky English

Úvodní stránka Aktuality Průzkum podzemí s pomocí kolizního dronu

Průzkum podzemí s pomocí kolizního dronu

29.5.2017

Průzkum podzemí s pomocí kolizního dronu

Kosmonaut ESA Luca Parmitano pomáhal v minulých dnech zkoumat jeskyně pod Sicílií za pomocí dronu, který záměrně naráží do svého okolí. Tímto neobvyklým způsobem pomáhá vytvořit trojrozměrnou mapu.

ESA už dlouhé roky testuje vybavení, techniky a pracovní metody nezbytné pro budoucí průzkumné mise s kosmonauty. Výpravy do nitra Země a průzkum jeskyní jsou přitom často uváděny jako paralely s výzkumem vesmíru: od nedostatku slunečního záření přes práci ve stísněných prostorách ač po závislosti na použitém vybavení.

Test byl provedený v rámci rozšíření úspěšnému kurzu ESA CAVES (Cooperative Adventure for Valuing and Exercising) pojmenovaném CAVES-X1. V jeho rámci se Luca Parmitano přidal k vědecké expedici pořádané asociací La Venta a organizací Commission Grotte Eugenio Boegan v jeskyních La Cucchiara nedaleko sicilského města Sciacca.

Zatímco dosud byly podobné aktivity připravovány speciálně pro výcvik kosmonautů, nyní by se to mělo změnit. Jak uvádí jeho autor kurzu Loredana Bessone: „Chtěli bychom, aby se nyní kosmonauti zapojili do existujících vědeckých a geologických aktivit v jeskyních. Vědecký výzkum už totiž nemůže být reálnější, než právě tyto expedice.“

Tým dorazil 19. května a strávil dva dny průzkumem oblasti, která zahrnovala i propast o hloubce 100 metrů. Teplota v této jeskyni dosahuje 37 stupňů Celsia, takže průzkumníci zkoušeli i nošení chladicích vest. Což je mimochodem další podobnost s kosmonauty ve skafandrech.

 

Odolný dron

Luca Parmitano odebral geologické vzorky a odzkoušel nový způsob zkoumání těžce dosažitelných míst: dron Flyability záměrně narážel do stěn tam, kde je pro lidi příliš nebezpečné se pohybovat. Tím se zkoumaly možnosti navigace a mapování.

Koordinátor kurzu ESA Francesco Sauro, jinak zkušený „jeskyňář“ a geolog, k tomu poznamenává: „Dron používal svoji teplotní kameru k mapování podoby jeskyně v oblasti, která je dosud neprozkoumaná a nedostupná lidmi.“

„Tyto testy nám pomohou pochopit, které technologie mohou být užitečné například při budoucím průzkumu například lávových tunelů na Marsu.“

Strategie ESA počítá s lidmi a roboty pracujícími společně na průzkumu a osidlování planetárních těles, stejně jako na pátrání po našem původu a stopách života ve Sluneční soustavě obecně.“

Krátká podpovrchová expedice byla zakončena konferencí o využití inovativních technologií k průzkumu jeskyní a vědeckému výzkumu v extrémních prostředích. Konala se na sicilské University of Palermo.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.