Česky English

Úvodní stránka Aktuality Promícháno: dekáda evropského výzkumu kapalin ve stavu beztíže

Promícháno: dekáda evropského výzkumu kapalin ve stavu beztíže

3.1.2020

Promícháno: dekáda evropského výzkumu kapalin ve stavu beztíže

To, co začalo jako experiment mající za cíl vymyslet, jak co nejlépe vyprazdňovat palivové nádrže, se nakonec posunulo do výzkumu přinášejícího léky s dlouhodobější účinností, nebo co pomáhá vědcům pochopit směšování látek na molekulární úrovni.

Před deseti lety kosmonaut ESA Frank de Winne instaloval na Mezinárodní kosmické stanici přístroj SODI (Selectable Optical Diagnostic Instrument). V zásadě jde o interferometr, který laserovým paprskem prosvětluje kapalinu a srovnává naměřené hodnoty s jiným paprskem, který ale přes vzorek neprochází. Srovnáním času potřebného pro průchod vzorkem a vzduchem mohou výzkumníci sledovat vlastní proces směšování.

Kapaliny, které vědci zkoumají, jsou směsi koloidů, tekutin a drobných pevných částic. Většinu kapalin přitom můžeme považovat za koloidy: od mléka až k oleji. Nikdy nejsou v klidu, složky se neustále pohybují vlivem pohybu (jako je třepání nebo míchání), gravitace nebo teplotních změn.

Výzkumníci přitom chtějí lépe pochopit to, jak tyto faktory destabilizují směsi, ale jejich výzkum je v pozemských podmínkách zkreslený silou gravitace. Provedení experimentu na ISS odstraňuje z mixu vlivů právě gravitaci a dovoluje zaměřit se na jediný faktor vlivu: teplotu.

Na přístroji SODI bylo v uplynulých letech zkoumáno množství kapalin. Všechna měření přitom proběhla uvnitř evropského mikrogravitačního vědeckého hermeticky uzavřeného zařízení na ISS. Jakmile je toto nastaveno kosmonautem a kontejnery obsahující zkoumané směsi jsou vloženy, všechny experimenty jsou pak řízené ze Země.

Přístroj SODI dosud zkoumal zhruba tři desítky kapalin, přičemž další jeho generace – schopná studovat fluktuace i tří různých směsí – už je ve vývoji. I v tomto případě je výzkum na Zemi nemožný, protože pohyb je silně ovlivňován gravitací.

„Výsledky z této řady experimentů lze využít k vývoji lepších léků založených na protilátkách,“ vysvětluje Marco Braibanti z vědeckého týmu pilotovaných kosmických letů ESA. „Léky založené na protilátkách mohou být navrženy tak, aby cílily na specifické oblasti našeho těla: na takové, kde probíhá nemoc, namísto toho, aby prostě působily všude. Jde tak o slibnou technologii pro lidské zdraví.“

„Naneštěstí protilátky mají velmi krátkou životnost. Společnost NanoTemper ovšem využije data z experimentů, aby mohla predikovat, jak se protilátky destabilizují v průběhu času. S těmito informacemi pak může pracovat při zlepšování další generace medikamentů.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril