Česky English

Úvodní stránka Aktuality Proč se sonda BepiColombo vrací zpět k Zemi?

Proč se sonda BepiColombo vrací zpět k Zemi?

3.4.2020

Proč se sonda BepiColombo vrací zpět k Zemi?

Sonda BepiColombo je na cestě k planetě Merkur, ovšem ze zcela zištného důvodu se po své trajektorii letu vrací zpět k Zemi.

V pátek 10. dubna 2020 uskuteční BepiColombo průlet u Země, když atmosféru naší planety mine jen o několik tisíc kilometrů. Proč? Sonda se musí zbavit „oběžné energie“ a k tomu použije gravitačního pole naší planety.

Podle prvního Newtonova pohybového zákona těleso setrvává v rovnoměrném přímočarém pohybu, pokud na něj nepůsobí vnější síla, která ho brzdí, urychluje nebo mění směr jeho pohybu. Planety by se tak pohybovaly po přímce, kdyby... Kdyby nebyly vázány obrovským gravitačním tahem masivních hvězd.

Ve vesmíru jsou sondy odkázané na tah svých motorů, s jejichž pomocí zvyšují rychlost nebo mění směr letu. Někdy ale dostanou příležitost využít gravitace masivních těles, třeba planet, s nimiž se po cestě setkávají, aby jejich působení využily k provedení těchto změn.

Čím více přitom sonda dokáže ke svým manévrům využít gravitaci, tím méně pohonných látek potřebuje. Může tak nést třeba více vědeckého vybavení – a právě sonda BepiColombo nese opravdu hodně přístrojů.

Během průletu kolem planet na svém putování vesmírem může sonda využít mohutného gravitačního pole „výměnou“ za něco málo z jejich „oběžné energie“. Čím větší je přitom sonda nebo planeta, tím větší je její oběžná energie.

Aby se dostala k Merkuru, musí BepiColombo dosáhnout mnohem menší orbity (nejmenší ze všech planet ve Sluneční soustavě). Aby se tak stalo, potřebuje se zbavit části své orbitální energie.

S pečlivým plánováním, do kterého patří i to kdy, kde a z jakého směru se sonda přiblíží, může gravitační tah planety změnit rychlost a směru letu, a to bez použití jakéhokoliv paliva.

Nadcházející průlet u Země bude první a jediný návrat sondy BepiColombo k domovské planetě. Chystají se ještě dva další gravitační průlety u Venuše – první letos v říjnu, druhý během příštího roku – a šest u samotného Merkuru před tím, než sonda vstoupí v roce 2025 na jeho oběžnou dráhu.

„Během tohoto důležitého průletu využije BepiColombo planetu Zemi ke snížení své orbitální energie a ke změně trajektorie letu, která bude nově směrovat do vnitřní části Sluneční soustavy,“ vysvětluje manažerka operací mise BepiColombo v ESA Elsa Montagnonová.

„Zásluhou tohoto manévru sníží BepiColombo rychlost o téměř pět kilometrů za sekundu. Následně se vydá k Venuši.“

Před průletem přitom bylo provedeno několik menších korekčních manévrů a jeden je naplánovaný po něm. Využívá pro ně iontový motor na servisním modulu MTM (Mercury Transfer Module), který dodala ESA a který zajišťuje dopravu dvou vědeckých sond k Merkuru. Jde o MPO (Mercury Planetary Orbiter) ESA a Mio alias MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) JAXA.

„Rychlost, kterou se BepiColombo pohybuje kolem Slunce, bude po průletu mnohem nižší, než byla před 10. dubnem,“ vysvětluje vedoucí letových analýz ESA Michael Khan.

„Průlet odebere z oběžné dráhy sondy BepiColombo mnoho energie, a to bez toho, aniž by musela zapálit své motory a spotřebovávat cenné pohonné látky. Namísto toho dojde ke stejnému efektu jen chytrým využitím fyzikálních zákonů.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.