Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pro systém GMES/Copernicus byla vypuštěna sedmá družice Sentinel

Pro systém GMES/Copernicus byla vypuštěna sedmá družice Sentinel

2.5.2018

Pro systém GMES/Copernicus byla vypuštěna sedmá družice Sentinel

Druhá družice Sentinel-3 se vydala na oběžnou dráhu ve středu 25. dubna: doplnila také své identické dvojče Sentinel-3A. Párování satelitů zlepšuje pokrytí a dodávku dat pro program dálkového průzkumu Země Evropské unie GMES/Copernicus.

Družici Sentinel-3B o hmotnosti 1150 kg vynesla na oběžnou dráhu raketa Rockot z ruského kosmodromu Pleseck 25. dubna v 17:57 h GMT (19:57 h středoevropského času, 21:57 h času místního).

Horní stupeň rakety Rockot bezpečně dopravil družici Sentinel-3B na oběžnou dráhu.

Jen 92 minut po startu vyslala družice Sentinel-3B první signály na stanici Kiruna ve Švédsku. Následně bylo ustanoveno datové spojení s operačním střediskem ESA v Darmstadtu, takže bylo možné převzít nad satelitem kontrolu.

Během třídenní fáze startu a úvodních operací na oběžné dráze budou kontroloři prověřovat všechny systémy družice. Také budou kalibrovat přístroje pro následnou přejímku satelitu. Mise by po ní měla začít rutinní operace po pěti měsících.

„Jde o sedmý start družice Sentinel za uplynulé čtyři roky. To je jasná demonstrace toho, čehož může dosáhnout evropská spolupráce. A také jde o další dílek skládačky tvořící největší program dálkového průzkumu Země na světě, který realizuje ESA společně s Evropskou komisí a organizací Eumetsat,“ komentuje ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

Tímto startem bylo uzavřeno vynášení první řady misí Sentinel, které plní úkoly v rámci monitorování zemského pokryvu, oceánů a atmosféry pro program Evropské unie GMES/Copernicus.

Ředitel ESA pro programy dálkového průzkumu Země Josef Aschbacher k tomu uvádí: „S [družicí] Sentinel-3B dokončila Evropa vysílání první konstelace misí Sentinel na oběžnou dráhu. Nebyl to jednoduchý úkol a vyžadoval obrovskou podporu od všech zapojených stran. Dovolil nám ovšem nabídnout velmi detailní pohled na naši planety ve světle každodenních změn a poskytuje i kritické informace pro tvůrce politik.“

„Stejně tak ovšem nabízí mnoho příležitostí pro komerční společnosti, které mohou vyvíjet inovativní služby. A svobodná a otevřená datová politika umožňuje každému občanovi aktualizovat si data pro svoji vlastní potřebu.“

„Když jsme se před dvaceti lety pustili do přípravy této konstelace, ne každý věřil, že Evropa něco podobného dokáže. Jsem rád, že se stala realitou a že jde o velmi úspěšný evropský příběh.“

Systém GMES/Copernicus je odkázaný na družice Sentinel a spolupracující mise, které mu dodávají data pro monitorování životního prostředí a podporu civilních kosmických aktivit. Také družice Sentinel-3 nesou sadu špičkových přístrojů, které data sbírají.

Nad oceány měří teplotu, barvu a výšku mořského povrchu, stejně jako sílu mořského ledu. Tato pozorování jsou používána například pro monitorování změn zemského klimatu nebo pro další šikovné aplikace, jako je znečištění moří.

Nad pevninou pak inovativní mise monitoruje požáry v přírodě, mapuje využití zemského pokryvu, kontroluje zdraví vegetace a měří hladinu vody v řekách a jezerech. 

Data z programu GMES/Copernicus jsou celosvětově využívána zdarma.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.