Česky English

Úvodní stránka Aktuality Příští zastávka kosmonauta ESA Thomase Pesqueta: Bajkonur

Příští zastávka kosmonauta ESA Thomase Pesqueta: Bajkonur

31.10.2016

Příští zastávka kosmonauta ESA Thomase Pesqueta: Bajkonur

Kosmonaut ESA Thomas Pesquet, astronautka NASA Peggy Whitsonová a ruský pilot Oleg Novickij složili koncem října závěrečné zkoušky před startem lodi Sojuz, která je už tento listopad vynese na Mezinárodní kosmickou stanici.

Trojice si v trenažéru Sojuzu vyzkoušela start a připojení ke stanici, stejně jako návrat na Zemi. Vše absolvovala v letových exemplářích skafandru Sokol, které budou mít na sobě i v den startu. Zkoušky přitom trvaly celý den.

Instruktoři testovali kosmonauty vytvářením vážných mimořádných situací, se kterými se museli vyrovnávat. Například před setkáním s kosmickou stanicí přestal fungovat komunikační a řídicí systém, takže velitel Oleg Novickij za asistence Thomase Pesqueta musel provést manuální připojení.

Když se pak „vraceli na Zemi“, potkal je únik ze záložní nádrže okysličovadla a selhání několika orientačních motorů během jejich zážehu. K tomu se přidal výpadek hlavního počítače.

Všechna tato překvapení zvládl tým kosmonautů k plné spokojenosti instruktorů a byl prohlášen za připravený k letu v lodi Sojuz MS-03.

Thomas Pesquet to komentoval: „Věděli jsme, že během zkoušky nás čeká celá řada záludností. Víme, že start příští měsíc bude mnohem snazší, ovšem testy ukázaly, že jsme jako tým schopni skvěle spolupracovat.“

Tradice

Den po zkouškách absolvovali Oleg Novickij, Peggy Whitsonová a Thomas Pesquet ve Hvězdném městečku u Moskvy tiskovou konferenci, z níž se vydali na Rudé náměstí. Zde všechny posádky lodí Sojuz před cestou na Bajkonur vzdávají tradiční holt již nežijícím kosmonautům položením květin k památníku.

Na kosmodrom se posádka vydá 1. listopadu s tím, že start je plánovaný o dva týdny později. Během čekání na něj budou kosmonauti v karanténě, aby stávající posádce kosmické stanice nepřivezli nežádoucí bakterie a viry.

Závěrečná kontrola jejich lodi je pak plánovaná na 11. listopadu, kdy už bude umístěna na špici rakety Sojuz. Ta ji o několik dní později vynese do vesmíru.

Misi Thomase Pesqueta lze sledovat na thomaspesquet.esa.int nebo na pravidelně aktualizovaném letovém blogu. Start lodi bude ESA vysílat na webu živě: detaily zveřejníme později.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.