Česky English

Úvodní stránka Aktuality Přistávací plošina mise ExoMars dorazila do Evropy

Přistávací plošina mise ExoMars dorazila do Evropy

29.3.2019

Přistávací plošina mise ExoMars dorazila do Evropy

Plošina určená pro přistání na Marsu, kterou je kritickou součástí příští mise ExoMars, dorazila do Evropy pro závěrečnou montáž a zkoušky. A navíc získala nové jméno.

Dle oznámení Ruské státní kosmické korporace Roskosmos je toto jméno: Kazačok (Kozáček).

Program ExoMars je společným podnikem ESA a Roskosmosu a skládá se ze dvou misí. Sonda TGO (Trace Gas Orbiter) je již na oběžné dráze Marsu a studuje jeho atmosféru. Druhá mise, která se skládá z povrchové vědecké platformy a roveru, by měla odstartovat v roce 2020.

Minulý měsíc byl rover mise ExoMars pojmenovaný Rosalind Franklinová na počest prominentní vědkyně, která stála za objevem struktury DNA. A nyní získala své jméno i povrchová vědecká platforma. „Kozáček“ znamená „malý kozák“, jinak jde o živý lidový tanec.

Na povrchu Marsu sjede rover Rosalind z platformy Kazačok, aby mohl realizovat svůj vlastní vědecký program. Plošina Kazačok není mobilní, přičemž bude dlouhodobě studovat klima, atmosféru, radiaci a možnou přítomnost podpovrchové vody v místě přistání.

Kazačok opustil Rusko poté, co byl pečlivě zabalený v souladu s požadavky planetární ochrany. Tím má být zajištěno, že nepřinese pozemskou biologickou kontaminaci na Mars. Letoun Antonov dopravil plošinu do italského Turína. Společně s ní přivezl podpůrné vybavení a další strukturální prvky.

Italská divize firmy Thales Alenia Space provede závěrečnou montáž a testování v úzké spolupráci s ESA a ruskou kanceláří Lavočkin, která vyvinula a vyrobila přistávací část mise včetně této plošiny.

V průběhu roku dorazí do Itálie ještě další komponenty, a to včetně avioniky, nosných prvků, roveru a systémů tepelné ochrany pro přistávací plošinu.

V rámci příprav na start a následné přistání na Marsu paralelně probíhá několik testovacích kampaní s různými modely částí mise ExoMars.

Dynamické testy nedávno v Rusku potvrdily mechanickou kompatibilitu mezi sondou a adaptérem na raketě Proton-M, která pošle misi ExoMars na cestu k Marsu.

Týmy ExoMars také realizovaly zkoušky sjezdu roveru z plošiny a jeho následného pohybu s pomocí modelu ve skutečné velikosti. Stalo se tak ve švýcarském Zurichu.

Rover musí být schopen sjet z ramp na plošině za všech představitelných terénních podmínek, s nimiž se může na Marsu setkat: různé druhy povrchu, překážky odlišných tvarů a velikostí nebo svahy.

„Nyní máme velmi napjatý rozpis dodávek a testů v Itálii i ve Francii. Koordinace mezi ruskými a evropskými týmy je tak klíčem k tomu, abychom byli v roce 2020 včas připraveni na kosmodromu Bajkonur,“ komentuje vedoucí týmu François Spoto z ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.