Česky English

Úvodní stránka Aktuality Přistávací modul mise ExoMars byl pojmenovaný Schiaparelli

Přistávací modul mise ExoMars byl pojmenovaný Schiaparelli

12.11.2013

Přistávací modul mise ExoMars byl pojmenovaný Schiaparelli

Průletový, sestupový a přistávací demonstrační modul, který poletí na misi ExoMars v roce 2016, byl pojmenovaný Schiaparelli. Stalo se tak na počest italského astronoma Giovanniho Schiaparelliho, který se zapsal do historie v 19. století zmapováním povrchových útvarů na Rudé planetě.

ExoMars je společný podnik ESA a ruského Roskosmosu. Skládá se ze dvou samostatných výprav, které se vydají k Marsu v letech 2016 a 18.

Orbitální sonda TGO (Trace Gas Orbiter) a výsadkový demonstrátor Schiaparelli vytvoří misi v roce 2016. A mobilní robot společně s přistávací platformou bude vypuštěný v roce 2018. Orbitální sonda a mobilní robot budou společně hledat známky minulého i současného života.

Schiaparelli odzkouší klíčové evropské technologie pro řízené přistání na Marsu. Do atmosféry planety vstoupí rychlostí 21 tisíc km/h, přičemž použije padáky a brzdicí motory ke snížení rychlosti na méně než 15 km/h před přistáním, ke kterému dojde o osm minut později.

Modul bude sbírat data o atmosféře během vstupu a průletu, přičemž přístroje provedou pozorování v místě přistání. Tím je oblast planin známá jako Meridiani Planum.

Mise z roku 2016 dorazí k Marsu během období, v němž jsou sezónní prachové bouře nejpravděpodobnější. Proto nám měření získaná během přistání poskytnou důležité informace pro zlepšení modelů atmosféry a mechanismů, které právě bouře spouštějí.

„Když vezmeme v úvahu význam průkopnických pozorování Marsu provedených Giovannim Schiaparellim, nebylo těžké rozhodnout se pro použití jeho jména pro modul mise ExoMars, který bude dláždit cestu pro budoucí průzkum Rudé planety,“ řekl ředitel ESA pro vědecký a robotický průzkum Alvaro Giménez.

Pojmenování doporučila skupina italských vědců, kteří svůj návrh předložili prezidentovi italské kosmické agentury ASI, který jej následně předložil ESA. Itálie je největší evropským podílníkem v programu ExoMars.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.