Česky English

Úvodní stránka Aktuality Přípravy ke startu družice Sentinel-3B jsou v plném proudu

Přípravy ke startu družice Sentinel-3B jsou v plném proudu

28.3.2018

Přípravy ke startu družice Sentinel-3B jsou v plném proudu

Družice Sentinel-3B je nyní na ruském kosmodromu Pleseck a má jako datum startu určeno 25. dubna. Technici tak pokračují v celé řadě úkonů, aby byl nejnovější evropský satelit systému GMES/Copernicus včas připravený k cestě na oběžnou dráhu.

Po příjezdu na kosmodrom dne 18. března byla družice vyjmuta z transportního kontejneru a připravena k závěrečnému testování.

Technický manažer mise Sentinel-3 v ESA Kristof Gantois komentuje: „Cesta družice z Francie byla poněkud ovlivněna mrazy panujícími zde v Rusku, ale nyní už máme satelit bezpečně uložený v prostředí čisté místnosti.“

„S pomocí jeřábu jsme ho vyložili z přepravního kontejneru. Zároveň máme hodně práce s vykládkou početného vybavení, které potřebujeme k otestování družice a její přípravě na start před tím, než se spojí s nosnou raketou Rockot.“

Družice Sentinel-3B doplní své sesterské zařízení Sentinel-3A, které už je na oběžné dráze. Podobné párování identických družic nabízí nejlepší možné pokrytí a nejrychlejší dodávku dat pro evropský program GMES/Copernicus. Ten představuje největší program monitorování životního prostředí na světě.

Satelity nesou shodné sady špičkových přístrojů pro sledování oceánů, pevnin, ledovců a atmosféry.

Data z mise Sentinel-3 pomáhají vytvářet zcela novou generaci informačních produktů, takže tyto družice jsou vlastně „srdcem“ operační oceánografie.

Například monitorují biologickou aktivitu v mořích, sledují jejich znečištění, pozorují změny hladin oceánů a předpovídají stav moří pro efektivní a bezpečné směrování lodí.

Podobně jako v případě měření oceánů dodává mise unikátní a včasné informace o měnícím se zemském pokryvu, vegetaci, teplotě „městských ostrovů“ nebo při sledování požárů v přírodě.

Družice Sentinel-3B odstartuje na palubě nosné rakety Rockot 25. dubna v 17:57 h GMT (19:57 h středoevropského času).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril