Česky English

Úvodní stránka Aktuality Přípravy družice Sentinel-5P na start jsou v plném proudu

Přípravy družice Sentinel-5P na start jsou v plném proudu

8.9.2017

Přípravy družice Sentinel-5P na start jsou v plném proudu

Start je plánovaný na 13. října, a tak technici na ruském kosmodromu Pleseck pracují naplno, aby bylo vše připraveno na start další evropské družice systému GMES/Copernicus.

Družice Sentinel-5P je na kosmodromu Pleseck v severním Rusku od počátku září. Dosud byla vyložena z přepravního kontejneru, nachystána k testování a inženýři pomalu začali odškrtávat první položky ze seznamu „je potřeba udělat“.

Manažer startu družce Sentinel-5P v ESA William Simpson k tomu uvádí: „Bylo úžasné vidět doručení satelitu sem na [kosmodrom] Pleseck, kde už byl připravený předstartovní tým. Začít tak mohly první kontroly, zda je družice v dobrém stavu po cestě z Velké Británie.“

„Předstartovní kampaň má opravdu letecký start. Nejprve jsme vybaklili veškeré elektrické a podpůrné mechanické vybavení, které je nezbytné pro testování družice. A pak jsme za použití jeřábu vyložili Sentinel-5P opatrně z kontejneru.“

„Jakmile jsme měli satelit ve správné pozici, jednou z prvních prací bylo zapnout jej. Vždy jde o napínavý moment, takže se objevil úsměv a výkřiky radosti, když družice aktivovala a všechno bylo tak, jak má být.“

„Nyní procházíme skrze seznam kontrol, a to jak na straně samotné družice, tak na straně přístroje Tropomi. Pohonný tým se pak připravuje k natankování satelitu před tím, než bude připojený k hornímu stupni nosné rakety a zapouzdřený do ochranného aerodynamického krytu.“

„Je toho před námi ještě hodně, ale zatím je všechno v pořádku.“

Sentinel-5P je první mise programu GMES/Copernicus věnovaná monitorování zemské atmosféry. Následuje po pěti dalších družicích Sentinel, které již jsou na oběžné dráze a které už dnes dodávají obrovské množství informací o naší planetě.

Družice Sentinel jsou jádrem kosmického segmentu sítě monitorování životního prostředí Evropské unie GMES/Copernicus. Coby vlajková kosmická iniciativa EZ poskytuje GMES/Copernicus včasné operační informace o světovém zemském pokryvu, oceánech a atmosféře, aby získal přesné podklady pro správná rozhodnutí týkající se politiky a životního prostředí. Naplňuje tak i potřeby občanů, stejně jako poskytovatelů služeb.

Sentinel-5P nese špičkový přístroj Tropomi, s jehož pomocí bude mapovat širokou paletu stopových plynů jako oxid dusičitý, ozón, formaldehyd, oxid siřičitý, metan, oxid uhelnatý a aerosoly – všechny přitom mají vliv na vzduch, který dýcháme, a tudíž i naše zdraví.

S šíří záběru 2600 kilometrů dokáže Sentinel-5P zmapovat celou planetu každý den. Informace získané touto misí budou využité skrze službu CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) pro předpovídání kvality ovzduší a zásobování politiků správnými daty.

Družici vynese na oběžnou dráhu nosič Rockot po startu 13. října v 10:27 h GMT (11:27 h středoevropského času).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.