Česky English

Úvodní stránka Aktuality Příprava pro další vývoj rakety Vega a zahájení prací na raketoplánu Space Rider

Příprava pro další vývoj rakety Vega a zahájení prací na raketoplánu Space Rider

1.12.2017

Příprava pro další vývoj rakety Vega a zahájení prací na raketoplánu Space Rider

ESA poslední listopadový den uzavřela dva kontrakty s firmami ELV a Thales Alenia, v jejichž rámci budou rozšířeny možnosti a zvýšena konkurenceschopnost evropského dopravního systému Vega a dojde k vývoji zařízení Space Rider pro dopravu nákladu z vesmíru na Zemi.

ELV vyvine a rozsáhle otestuje nový evropský kryogenní motor pro horní stupeň pro další vývoj rakety Vega po roce 2025. Založený je na nízkonákladovém pohonu využívajícím kapalný kyslík a kapalný metan.

Motor má nahradit stávající stupeň Zefiro-9 na tuhé pohonné látky a horní stupeň AVUM (Attitude Vernier Upper Module) v raketě Vega-E. Tím má být dosaženo stejného výkonu jako v případě Vegy-C, ovšem při výrazném snížení ceny a zlepšené flexibilitě.

Kromě toho bude v rámci doplňujícího programu SSMS (Small Spacecraft Mission Services (SSMS) firma ELV zkoumat, jak existující motory jako P120, P80, Z40, Z23 a Z9 mohou být využity k vytvoření rodiny raket Vega-E schopných vynášet na oběžné dráhy náklady o hmotnosti 200 až 2500 kg.

Mají využívat slibné technologie v oblasti 3D tisku nanášením, hydroxidu vodíku jako nízkotoxického pohonu nebo pokročilé avioniky, a to při dosažení konkurenceschopné produkční a operační ceny.

Kontrakt týkající se aktivit majících vztah k vývoji rakety Vega má hodnotu 53 mil. euro. Podepsali ho ředitel ESA pro kosmickou dopravu Daniel Neuenschwander a výkonný ředitel ELV Andrea Preve v ústředí ESA v Paříži.

Souběžně dokončí Thales Alenia Space a ELV detailní letovou a systémovou přípravu až do kritické revize pro projekt Space Rider.

Kosmický dopravní systém Space Rider bude integrovaný s nosičem Vega-C, kombinující orbitální servisní modul OSM (Orbital Service Module) odvozený ze stupně AVUM a návratový modul odvozený z demonstrátoru IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), který letěl v roce 2015 na nosiči Vega.

Poskytne tak Evropě dostupnou a vícenásobně použitelnou platformu pro rutinní přístup do vesmíru a návrat z něj, a to s nákladem až 800 kg. Dosáhnout bude moci široké palety oběžných drah a jejich sklonů k rovníku pro nejrůznější aplikace jako je demonstrace technologií ve vesmíru, ověřování postupů pro dálkový průzkum Země, vědu, telekomunikace a robotický průzkum.

Návrh konceptu Space Rider vychází z technologického a průmyslového know-how z programů Vega, Vega-C a IXV a jejich vývoje plus demonstračních misí.

Stejně jako úspěšná mise Vega-ISV, tak i Space Rider bude startovat z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Následně dosáhne oběžnou dráhu a na ní zůstane tak dlouho, dokud to bude vyžadovat nesený náklad, pak provede brzdicí manévr, vstoupí do atmosféry, proletí jí a přistane. Poté, co se nesený náklad vrátí k zákazníkovi, bude platforma překontrolována a připravena na další misi.

Kontrakt pro aktivity týkající se projektu Space Rider má hodnotu 36,7 mil. eur a podepsal jej ředitel ESA pro kosmické dopravní systémy Daniel Neuenschwander, viceprezident společnosti Thales Alenia Space Walter Cugno a výkonný ředitel ELV Andrea Preve. Stalo se tak v ústředí ESA v Paříži.

Vývojové programy Vega a Space Rider poskytnou rámec pro konsolidovaný kosmický systém Vega schopný pokrýt širší potřeby trhu s nosičem Vega-C a jeho vedlejšími produkty: jde o SSMS, Space Rider a elektrický horní stupeň VEnUS. Ty společně zajišťují přístup na nízkou oběžnou dráhu až do 2300 kg plus návrat z nízké dráhy, a to pro širokou paletu kosmických aplikací. Vše zcela konkurenceschopné.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.