Česky English

Úvodní stránka Aktuality Příprava pro budoucnost: geologický kurz Pangaea se stává operačním

Příprava pro budoucnost: geologický kurz Pangaea se stává operačním

5.9.2017

Příprava pro budoucnost: geologický kurz Pangaea se stává operačním

Na počátku září začal v Evropském středisku kosmonautů (European Astronaut Centre) v Kolíně nad Rýnem druhý běh geologického terénního výcvikového kurzu ESA Pangaea. Kurz obsahuje individuální hodiny a terénní práci a dláždí cestu pro budoucí mise ESA k dalším planetám.

Letošní běh se soustředí na pozemskou a planetární geologii, interpretaci orbitálních snímků, planetární ochranu, lunární geologii a dopadové krátery. Účastnit se jej budou specialisté ESA zapojení do vývoje misí k Měsíci. Kurz je přitom primárně orientovaný na kosmonauty a zúčastní se ho právě kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová. Dále pak instruktor výstupů do otevřeného prostoru v ESA Hervé Stevenin a členové průzkumné strategie ESA, stejně jako týmy budoucích misí.

Pangaea připraví nejen kosmonauty pro práci s evropskými vědci zaměřujícími se na planetární geologii. A to na bázi operačních konceptů pro průzkum: například řízení roverů a navrhování misí návratu vzorků.

Tým kosmonautů, specialistů na kosmické vycházky, inženýrů a vědců využije tento kurz k řešení aspektů odběru geologických vzorků, diskusím o operačních otázkách nástrojů z hlediska mobily, ergonomie, řešením toho, jak zabránit kontaminaci vzorků, podpůrným nástrojům nebo jak nejlépe dokumentovat svoji činnost.

Na letošní rok jsou plánované tři terénní výpravy. Ředitel kurzu Francesco Sauro k tomu říká: „Novinkou tohoto běhu je výprava do dopadového kráteru Ries v západním Bavorsku. Ten byl v minulosti při výcviku navštívený i posádkou lunární výpravy Apollo 14. Stalo se tak v roce 1970.“

Po posledním běhu, který se uskuteční na španělském Lanzarote, proběhne ještě nastavená kampaň, v jejímž rámci bude testována série technologií a postupů, které mající za cíl zvýšit připravenost kosmonautů a inženýrů pro práci v prostředí simulujícího prostředí jiných planet.

Během kurzu využijí kosmonauti ESA Matthias Maurer a Pedro Duque své zkušenosti z předchozích běhů Pangaea, stejně jako z výcvikového „jeskynního“ programu ESA CAVES (Cooperative Adventure for Valuing and Exercising human behaviour and performance Skills) a podmořských simulovaných misí NASA NEEMO (NASA Extreme Environment Mission Operations).

„První běh kurzu Pangaea mnozí považovali za předčasný coby přípravu kosmonautů na planetární mise. Ale naučili jsme se z něj mnoho o potřebách inženýrů, vědců, kosmonautů a instruktorů – a také o nezbytnosti přemýšlet o kosmickém průzkumu z úplně jiné perspektivy,“ uvádí Loredana Bessoneová, která je za kurz Pangaea zodpovědná.

„Kurz Pangaea přitáhl pozornost týmů věnujících se v ESA průzkumu. Proto jsme se v tomto běhu rozhodli udělat kurz platformou a fórem, které umožní týmům společný růst v oblasti pilotovaného a robotického planetárního geologického průzkumu,“ uzavírá Loredana Bessoneová.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.