Česky English

Úvodní stránka Aktuality Příležitost letu pro vícero malých družic na nosiči Vega

Příležitost letu pro vícero malých družic na nosiči Vega

28.2.2017

Příležitost letu pro vícero malých družic na nosiči Vega

Malá evropská nosná raketa Vega je připravena demonstrovat své rozšířené možnosti vypuštěním několika menších družic za použití nového adaptéru SSMS (Small Satellites Mission Service). Mělo by se tak stát ve druhé polovině roku 2018.

Tato demonstrace poskytuje první příležitost k vypuštění nákladu v rámci nové iniciativy LLLor L3 (Light satellite, Low-cost Launch opportunity), která byla založena Radou ESA na ministerské úrovni v prosinci 2016 s cílem poskytnout nízkonákladové a pravidelné služby vynášení umělých družic pro evropské organizace. A to skrze plné využití nosnosti raket Ariane 6 a Vega C.

První testovací mise má už v rámci stávajícího nosného systému Vega (Vega C je jeho chystaná pokročilejší verze) demonstrovat a ověřit inovativní služby chystané pro lehké družice.

Adaptér SSMS má modulární design a dovolí raketě Vega poskytovat příležitosti pro vynášení malých družic s celkovou hmotností od kilogramových třídy CubeSat až po 400 kg těžké minidružice.

Potenciální zákazníci – tedy veřejné evropské organizace nebo další entity – jsou mohou využít Oznámení o příležitosti (Announcement of Opportunity) ESA a Evropské komise, které je k dispozici na stránkách ESA společně s dalšími informacemi do 31. března 2017.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril