Česky English

Úvodní stránka Aktuality Přeprogramovatelná družice dostává tvar

Přeprogramovatelná družice dostává tvar

24.5.2019

Přeprogramovatelná družice dostává tvar

Vybavení a platforma první evropské družice, kterou lze po startu kompletně přeprogramovat, byly úspěšně propojeny.

Montáž družice Eutelsat Quantum byla v továrně společnosti Airbus ve francouzském Toulouse dokončena dne 10. května.

Družice byla vyvinuta jako součást partnerského projektu ESA s operátorem Eutelsat a výrobcem satelitů Airbusem. A to v rámci programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems). Využívá technologii společnosti Surrey Satellite Technology Ltd, která poskytla inovativní družicovou platformu.

Družice Eutelsat Quantum dovolí uživatelům aktivně definovat a tvarovat výkon a lépe tak pokrýt aktuální potřeby.

Protože Eutelsat Quantum využívá softwarově ovládaný přístup, je možné provádět změny i v době pobytu na oběžné dráze. Lze tak upravovat pokrytí družice, vysílací a přijímací frekvence a výkon: to jí mj. dovolí pracovat z jakékoliv orbitální pozice.

Úspěšné spojení vybavení a platformy demonstruje úžasné kapacity společností Airbus, Surrey Satellite Technology Ltd a dalších dodavatelů, a to jak ve fázi návrhu, tak při realizaci nových technologií nasazených na tomto inovativním satelitu.

Partnerské projekty ARTES pomáhají evropským a kanadským průmyslovým firmám vyvíjet nové produkty a služby, podporovat uvádění novátorských technologií a řešení, která by se jinak vůbec nemusela dostat na trh.

Partnerství v rámci programu Quantum má silnou podporu od UKSA (UK Space Agency) a zahrnuje společnost Airbus UK jako hlavního kontraktora a poskytovatele vybavení. Ve spolupráci se Surrey Satellite Technology Ltd, vyrobil Airbus UK a integroval většinu kritického družicového vybavení.

Vedoucí oddělení programů telekomunikačních družic v ESA Stéphane Lascar k tomu uvádí: „Spojení vybavení Quantum a platformy je klíčovým mezníkem ve finální montáži, integraci a testování družice. Tento úspěch je založený na vynikající spolupráci mezi všemi partnery. Demonstruje důvěru v ESA vyjádřenou družicovými operátory, kosmickým průmyslem a podílejícími se zeměmi, že jsme schopni efektivně řídit partnerské projekty v souladu s nejlepšími komerčními praktikami.“

Kompletní družice bude nyní testována v podmínkách podobných těm kosmických: projde jak simulací startu, tak pobytu na oběžné dráze kolem Země.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril