Česky English

Úvodní stránka Aktuality Přeletový stupeň mise ExoMars se připravuje na závěrečné testy

Přeletový stupeň mise ExoMars se připravuje na závěrečné testy

2.5.2019

Přeletový stupeň mise ExoMars se připravuje na závěrečné testy

Přeletový stupeň, který dopraví rover mise ExoMars a povrchovou vědeckou platformu ze Země k Marsu, dorazil do Itálie, aby zde prošel finálními přípravami na integraci.

Modul, společně s podpůrným pozemním vybavením, byl 2. dubna přemístěný z firmy OHB System v německých Brémách do továrny Thales Alenia Space v italském Turíně.

Mise je druhou v rámci společného programu ESA a Roskosmosu ExoMars, který zkoumá, zdali někdy v minulosti existoval život na Marsu.

U Marsu už pracuje sonda TGO (Trace Gas Orbiter), která analyzuje atmosféru planety a mapuje její podpovrchovou vodu. Ta bude zároveň sloužit jako retranslační stanice pro následující misi, která má plánované datum startu v červenci 2020. V březnu 2021 pak má rover a povrchová vědecká plošina přistát na čtvrté planetě naší Sluneční soustavy.

Přeletový stupeň také bude umožňovat komunikaci mezi Zemí a sondou, stejně jako bude zajišťovat navigaci s pomocí hvězdných čidel a slunečních senzorů. Dále ponese pohonné látky nezbytné pro řízení polohy a manévrování díky šestnácti tryskovým motorům s tahem 20 N, které budou mít k dispozici 136 kg hydrazinu.

Nedávno dorazila do Evropy z Ruska také přistávací plošina pojmenovaná Kazačok. Rover pojmenovaný Rosalind Franklinová je pak aktuálně vybavovaný vědeckými přístroji v továrně firmy Airbus v britském Stevenage.

„Jde o důležitý mezník, protože přeletový stupeň je ‘plavidlo’, které dopraví Rosalindu Franklinovou na Mars,“ neskrývá nadšení vedoucí týmů systémů sondy v ESA Thierry Blancquaert.

Během devítiměsíčního přeletu dopraví 800 kg těžký přeletový stupeň plošinu Kazačok a rover Rosalind spojené do jednoho dvoutunového přistávacího modulu, přičemž jim bude prostřednictvím panelů slunečních baterií zajišťovat elektrickou energii.

Sluneční baterie budou generovat zhruba 2 kW energie, přičemž 400 W z toho bude mít k dispozici přistávací modul. Energie bude uložená v akumulátoru o hmotnosti 24,4 kg.

„Během cesty k Marsu bude přeletový stupeň poskytovat všechny zdroje pro přistávací modul a rover,“ vysvětluje inženýr systémů sondy ExoMars v ESA Stéphane Langlois.

„Během příletu ke čtvrté planetě Sluneční soustavy hraje přeletový stupeň kritickou roli, která zaručuje, že přistávací modul dorazí do cíle v nejlepší možné kondici, která je podmínkou úspěšného vstupu do atmosféry planety.“

Telemetrie a data budou ukládány a vysílány skrze palubní počítač umístěný v přistávacím modulu.

Přistávací modul, který sám o sobě není schopen generovat jakoukoliv energii během startu a přeletu k cíli, se od přeletového stupně oddělí krátce před vstupem do atmosféry Marsu. Jeho úkolem je bezpečně dopravit na povrch planety vědeckou plošinu a rover, zatímco nyní již nepotřebný přeletový stupeň shoří v atmosféře.

V nadcházejících měsících bude přeletový stupeň spojený s přistávacím modulem.

Výsledná sestava pak projde celou řadou dalších zkoušek, které mají prověřit jejich plnou připravenost na cestu do kosmického prostředí.

„Jsme nadšení z toho, že konečně vidíme všechny komponenty spojovat se v jeden celek a už nyní se těšíme na další fáze testování, které nás čekají před startem v příštím roce,“ uzavírá vedoucí týmu ExoMars v ESA François Spoto.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.