Česky English

Úvodní stránka Aktuality Přehled klíčových aktivit ESA v roce 2012

Přehled klíčových aktivit ESA v roce 2012

11.1.2012

Přehled klíčových aktivit ESA v roce 2012 Evropská kosmická agentura v letošním roce očekácvá celou řadu zásadních událostí či rozhodnutí. Jejich hlavní přehled najdete na následujících řádcích - jen podotýkáme, že termíny (zvláště v případě kosmických startů) se mohou měnit a že je tedy nutné si je ověřovat na webových stránkách www.esa.int nebo www.spacedepartment.cz

Premiérový start rakety Vega
Rodina evropských kosmických nosičů přivítá svého nejmenšího člena, raketu Vega.
Místo: evropský kosmodrom (Francouzská Guayana).
Termín: únor 2012.

Představení mise BepiColombo médiím
V roce 2012 čeká na tuto misi ESA připravující se na cestu k planetě Merkur intenzivní testování. Kompletní sestava (skládající se ze strukturálního a teplotního modelu) evropského i japonské části mise plus přechodový modul a sluneční štít bude sestavena kvůli možnosti provedení mechanických testů - i pro představení zástupcům médií.
Místo: ESTEC, Noordwijk (Nizozemsko).
Termín: únor 2012.

Dodání přístroje MIRI pro teleskop JWST
ESA se výrazným způsobem podílí na nástupci Hubbleova kosmického teleskopu, zařízení JWST (James Webb Space Telescope). Do tohoto podílu patří přístroj pro sledování infračerveného zařízení MIRI. Ten bude pořizovat nejen unikátní fotografie „a la Hubble“, ale stejně tak umožní studovat vzdálená uskupení hvězd a galaxií stejně jako slabé komety nebo objekty v Kuiperově pásu.
Místo: Velká Británie.
Termín: únor 2012.

Setkání s médii po závěrečných zkouškách družice Swarm
Mise Swarm skládající se z několika družic nám poskytne dosud nejlepší přehled o magnetickém poli Země a jeho dočasných odchylkách. Tím se kromě jiného zlepší naše poznání nitra Země stejně jako klimatu. Zástupci médií budou při příležitosti ukončení zkoušek pozváni na „poslední rozloučení“ se satelity před tím, než budou odeslány na kosmodrom. Mise Swarm se bude skládat ze tří družic na různých polárních drahách ve výšce 400 a 550 km. Přesná a s vysokým rozlišením provedená měření síly a směru magnetického pole přitom bude každá družice provádět samostatně.
Místo: IABG, Ottobrun (Německo).
Termín: únor 2012.

Envisat: deset let na oběžné dráze
Největší kdy vytvořená družice pro dálkový průzkum Země oslaví na oběžné dráze 1. března 2012 své desáté narozeniny. Satelit dodává evropským vědcům cenná data o životním prostředí Země, zvláště pak o pevninách, oceánech, ledovcích a atmosféře.
Místo: Paříž.
Termín: 1. března 2012.

Start „kosmického náklaďáku“ ATV-3 na raketě Ariane-5
Každá zásobovací mise ATV (Automated Transfer Vehicle) může na Mezinárodní kosmickou stanici dopravit až sedm tun nákladu: pitnou vodu, jídlo, technické plyny, vědecké vybavení, náhradní díly a kolem tří tun pohonných látek. Univerzální loď pak v průběhu dlouhodobého pobytu pomáhá pravidelně zvyšovat oběžnou dráhu stanice stejně jako zajišťovat příležitostné manévry mající za cíl odvrátit riziko srážky s úlomky kosmického smetí. Díky ATV se tak Evropa podílí na provozních nákladech na ISS. Třetí ATV (ATV-3) nese jméno italského fyzika a průkopníka kosmonautiky Edoarda Amaldiho.
Místo: evropský kosmodrom (Francouzská Guayana); speciální akce se budou konat ve střediscích ESA v Německu a ve Francii.
Termín: 8. března 2012.

Spojení ATV-3 s ISS
ATV je víceúčelová kosmická loď, a to díky vlastnímu pohonnému a navigačnímu systému. Díky tomu představuje unikátní kombinaci výhod bezpilotního plavidla s bezpečnostními požadavky v kategorii pilotovaných letů. Hlavním vedoucím operací bude kosmonaut ESA André Kuipers, který bude ATV sledovat během přibližování a připojování. André společně se svým kolegou z posádky Olegem Kononěnkem budou sledovat přibližování ATV. Jsou přitom nachystáni zasáhnout v případě, že nějaký problém zabrání ATV v automatickém připojení. Přesný navigační systém povede ATV na dráhu, kde se automaticky připojí k ruskému modulu Zvezda.
Místo: řídící středisko ATV v Toulouse (Francie), střediska ESTEC a ESRIN.
Termín: 19. března 2012.

Konec testování prvního páru družic Galileo na oběžné dráze
Premiérová dvojice družic Galileo prochází už od okamžiku vynesení do vesmíru 21. října 2011 rozsáhlými zkouškami, které provádí pozemní stanice v Redu (Belgie). Jejich cílem je potvrdit, že všechna palubní zařízení fungují tak, jak se očekává.
Místo: Redu (Belgie).
Termín: březen 2012.

CryoSat: představení první mapy zobrazující změny v síle ledového příkrovu
Prezentace první mapy (a výsledků měření), která zachycuje změny v síle ledového příkrovu. Díky rychlým změnám v oblasti Arktického oceánu jsou tato data extrémně důležitá pro studium změny klimatu.
Místo: Velká Británie.
Termín: duben 2012.

Výběr mise třídy L v rámci Kosmické vize
Tři mise kategorie L (Large) byly studovány v roce 2011; vítězný projekt bude moci představit Programový výbor ESA v průběhu letošního dubna.
Místo: tisková zpráva na webu www.esa.int
Termín: duben 2012.

Sympózium uživatelů ISS
V rámci Sympózia uživatelů ISS budou diskutovány dosažené úspěchy vědeckých programů na Mezinárodní kosmické stanici. Tyto budou zasazeny do kontextu spolupráce s mezinárodními partnery a možností jejich rozvoje po roce 2020 či dokonce po současné kosmické stanici. Otevřené setkání umožní nejširší veřejnosti sdílet fascinující svět kosmické vědy.
Místo: Berlín (Německo).
Termín: 2. až 4. května 2012.

Přistání kosmonauta ESA Andrého Kuiperse
Na závěr svého více než pětiměsíčního pobytu na Mezinárodní kosmické stanici v rámci mise PromISSe přistane André Kuipers v Kazachstánu. Během letu měl za úkol realizovat celou řadu vědeckých experimentů, zapojil se do vzdělávacích činností a byl hlavním operátorem nákladní družice ATV během jejího přibližování a spojování s ISS.
Místo: Kazachstán, speciální akce se budou konat v jednotlivých střediscích ESA.
Termín: 16. května 2012.

Start meteorologické družice MetOp-B
Družice MetOp-B byla vyvinuta jako společná iniciativa organizací ESA a Eumetsat. MetOp-B následuje po družici MetOp-A, která byla do vesmíru dopravena v říjnu 2006. Systém MetOp představuje sérii meteorologických satelitů na polární oběžné dráze, které provozuje organizace Eumetsat. Doplňují síť amerických zařízení na polárních oběžných drahách, které provozuje organizace NOAA. MetOp-B nese jedenáct přístrojů, které poslouží ke tvorbě přesnějších matematických modelů předpovědí počasí a stejně tak zajistí dlouhodobou dostupnost kontinuálních dat nezbytných pro studium klimatu.
Místo: kosmodrom Bajkonur (Kazachstán). Společná akce ESA a Eumetsatu se uskuteční v Darmstadtu (Německo) s dalšími akcemi v jednotlivých střediscích ESA.
Datum: květen 2012.

Konference ECSITE (European Network of Science Centres and Museum)
ESA se zúčastní výroční konference organizace ECSITE, která sdružuje více než tisíc profesionálů v oblasti komunikace vědy. Poprvé v historii přitom bude hlavním tématem konference vesmír a kosmonautika: akce se uskuteční v „Cité de l’Espace“ (Kosmickém městečku) ve francouzském Toulouse, kde je jedna z nemnoha stálých výstav věnovaných kosmonautice v Evropě. Samotné Kosmické městečko je dlouholetým partnerem ESA.
Místo: Toulouse (Francie).
Termín: 25. května až 2. června 2012.

Start třetí družice MSG
Družice řady MSG (Meteosat Second Generation) byly vyvinuté a postavené pod patronací ESA, přičemž jejich uživatelem je organizace Eumetsat. Jsou určeny pro zlepšení předpovědi počasí. MSG-3 naváže na úspěšnou řadu operačních meteorologických družic započatou startem Meteosatu-1 v roce 1977. První družice druhé generace MSG-1 byla vypuštěna v roce 2004, druhá MSG-2 ji následovala v prosinci 2005.
Místo: evropský kosmodrom (Francouzská Guayana). Společná akce ESA a Eumetsatu se uskuteční v Darmstadtu (Německo) s dalšími akcemi v jednotlivých střediscích ESA.
Termín: mezi 15. červnem a 15. červencem 2012.

Kosmická přehlídka v Toulouse
ESA se bude podílet na této akce, která je zaměřena na oblast kosmických aplikací.
Místo: Toulouse (Francie).
Termín: 25. až 28. června 2012.

Mezinárodní letecko-kosmická přehlídka ve Farnborough
ESA se zapojí do vyhrazené sekce „Kosmická zóna“, která bude připravena ve spolupráci s UKSA (UK Space Agency) a zástupci průmyslu. ESA se zapojí do celé řady doprovodných akcí.
Místo: Farnborough (Velká Británie).
Termín: 9. až 15. července 2012.

Start mise Swarm: studium zemského magnetického pole
Satelity z mise Swarm nám poskytnout dosud nejlepší představu o zemském magnetickém poli a jeho dočasných změnách stejně jako vylepší představy o interiéru Země a klimatu. Swarm se skládá ze tří družic na různých polárních drahách ve výšce 400 a 550 km. Každý satelit přitom bude samostatně provádět měření síly a směru magnetického pole.
Místo: kosmodrom Bajkonur (Kazachstán). Speciální akce bude zorganizována ve středisku ESA ESOC.
Termín: 16. července 2012.

Start druhé dvojice satelitů systému Galileo
Na oběžnou dráhu se vydá druhá dvojice družic IOV (In-Orbit Validation) globálního navigačního systému Galileo. S tím, jak sestava dosáhne čtyř satelit, bude možné plně ověřit koncept fungování systému.
Místo: evropský kosmodrom (Francouzská Guayana); speciální akce v jednotlivých střediscích ESA.
Termín: srpen nebo září 2012.

Mezinárodní letecko-kosmická přehlídka ILA
ESA připravuje společný kosmický pavilón se zástupci národního průmyslu (BDLI) a německou kosmickou agenturou (DLR). Ten bude součástí Mezinárodní kosmické plochy (International Space Area) v rámci přehlídky ILA. Uskuteční se několik tematicky zaměřených akcí a doprovodných konferencí.
Místo: Berlín (Německo).
Termín: 11. až 16. září 2012.

63. kongres IAC (International Astronautical Congress)
Nejdůležitější světové setkání týkající se kosmonautiky: ESA se zapojí do konferenčního programu stejně jako do doprovodné výstavy. Možnost rozhovorů a dalších akcí pro média.
Místo: Naples (Itálie).
Termín: 1. až 5. října 2012.

Slavnostní zahájení provozu antény Deep Space Antenna-3
Třetí anténa systém Deep Space Antenna dokončí evropskou síť pro komunikaci s automaty ve vzdálenějších končinách sluneční soustavy. Rovnoměrným rozložením tří antén systému kolem celé zeměkoule tak bude pro současné i budoucí planetární mise dosaženo nepřetržitého spojení.
Místo: Malargüe (Argentina).
Termín: listopad 2012.

Dodání vědeckého vybavení mise Gaia
Gaia je astrometrická mise, která má po plánovaném startu v roce 2013 vytvořit největší a nejpřesnější trojrozměrnou mapu naší galaxie zaměřením bezprecedentního množství hvězd: více než tisíce miliard! Sekce s vědeckými přístroji pro misi Gaia bude připravena k předání koncem roku 2012. Bude mj. obsahovat největší kdy do vesmíru poslaný digitální fotoaparát.
Místo: EADS Astrium, Toulouse (Francie).
Termín: listopad 2012.

Dodání přístroje NIRSpec pro James Webb Space Telescope
Nástupce Hubbleova kosmického teleskopu vzniká s výrazným přispěním ESA. Jedním z těchto příspěvků je dodání spektrografu pro sledování blízkého infračerveného záření. Přístroj umožní nepřetržité pozorování stovky vzdálených galaxií s cílem zjištění jejich chemického složení a rychlosti, jakou vznikají hvězdy. Umožní astronomům poprvé detekovat vodu na planetách u jiných hvězd.
Místo: EADS Astrium, Ottobrunn (Německo).
Termín: prosinec 2012.

Setkání Výboru ESA na ministerské úrovni
Ministři členských států ESA a Kanady zodpovědní za kosmické aktivity uskuteční dvoudenní setkání Výboru, v jehož rámci budou diskutovány plány ESA na příští roky.
Místo: Itálie.
Termín: konec roku 2012.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA. 

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.