Česky English

Úvodní stránka Aktuality Představení první české nanodružice „VZLUSAT-1“, Ministerstvo dopravy, 21.6.2016

Představení první české nanodružice „VZLUSAT-1“, Ministerstvo dopravy, 21.6.2016

22.6.2016

Představení první české nanodružice „VZLUSAT-1“, Ministerstvo dopravy, 21.6.2016

V úterý 21. června byla na Ministerstvu dopravy ČR představena odborné veřejnosti a médiím první česká technologická nanodružice VZLUSAT-1,  jejímž úkolem je ověřit nové technologie a výrobky na orbitě Země.  Družice byla vyvinuta Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem (VZLÚ) ve spolupráci s českými komerčními firmami a českými univerzitami.

Představení první české nanodružice „VZLUSAT-1“ pohledem účastníků. Foto TC AV.

Na financování vývoje a vypuštění družice se podílí Technologická agentura České republiky v rámci programu Alfa. Nanodružice VZLUSAT-1 o hmotnosti 2kg bude v roce 2016 vynesena na oběžnou dráhu do výšky 475km v rámci mezinárodní mise QB50 společně s dalšími 50 nanodružicemi standardizované platformy CubeSat.

Přivítání účastníků a úvodní slovo Dr. Václava Kobery (MD ČR). Foto TC AV.

Václav Kobera (MD ČR) jakožto představitel instituce, do jejíž gesce koordinace kosmických aktivit spadá, přivítal na 50 účastníků akce a ve svém úvodním slově poděkoval všem zúčastněným stranám za příkladnou spolupráci. Družici představili ředitel VZLÚ Josef Kašpar a hlavní řešitel Vladimír Dániel (VZLÚ), který pak ve své prezentaci kromě odborného popisu družice představil celý její řešitelský tým.

Dr. Vladimír Dániel (VZLÚ, hlavní řešitel projektu) prezentující družici VZLUSAT-1. Foto TC AV.

O zapojení studentů do projektu hovořili též zástupci univerzit, rektor ČVUT Petr Konvalinka a doc. Jiří Masopust z Elektrotechnické fakulty ZČU v Plzni. Petr Bareš z Czech Space Alliance ocenil spolupráci komerčních firem na tomto projektu a nastínil možná komerční využití přístrojů testovaných na družici. Zástupce TA ČR Martin Bunček pogratuloval k sestavení družice a vyjádřil radost nad viditelným pozitivním výsledkem podporovaného projektu z veřejných financí. 

Dr. Vladimír Dániel (VZLÚ, hlavní řešitel projektu) vedle inženýrského modelu družice VZLUSAT-1. Foto TC AV.

Představení družice moderovali Silvana Jirotková (CzechInvest), která také krátce prezentovala zahajující projekt podnikatelského inkubátoru pro začínající firmy ESA BIC Prague a Pavel Habarta (TC AV ČR), který na závěr pohovořil o aktivitě ESA Technology Transfer Broker, jež umožňuje českých subjektům využít stávající kosmické technologie pro pozemní komerční využití.

Tiskové prohlášení

Program akce

Prezentace z akce a původní článek

Oficiální web družice VZLUSAT-1

Zdroj: TC AV ČR

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril