Česky English

Úvodní stránka Aktuality Předstartovní přípravy družice Sentinel-2B začínají

Předstartovní přípravy družice Sentinel-2B začínají

12.1.2017

Předstartovní přípravy družice Sentinel-2B začínají

Mnozí z nás vstoupili do nového roku 2017 lehce, ne tak ale tým připravující družici Sentinel-2B na start. Ten je zatím plánovaný na 7. března a tým přivítal nový rok prací na plný plyn.

Dne 5. ledna byla totiž družice expedována z technického střediska ESA v Nizozemí, kde od června loňského roku procházela testy. Následující den pak bez problémů dorazila do Francouzské Guayany, odkud se má vydat do vesmíru.

Misi Sentinel-2 budou tvořit dva satelity pracující v tandemu. První z nich, Sentinel-2A, je přitom na oběžné dráze už od června 2015.

Mise Sentinel 2 přitom nabízí „barevný pohled na Zemi“ v rámci evropského programu GMES/Copernicus. A to díky kombinaci snímků ve vysokém rozlišení a nových multispektrálních schopností.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher k tomu uvedl: „Obě družice nabídnou 290 km široký záběr pozorování. A protože jejich oběžné dráhy jsou 180 stupňů od sebe, budou po startu Sentinelu-2B společnými silami schopné snížit na polovinu dobu, za jakou jsou schopné nafotografovat celou zeměkouli. Tedy na pouhých pět dní.“

Hlavním cílem mise je poskytovat informace pro zemědělství a lesnictví, stejně jako pomáhat zajišťovat potravinovou bezpečnost. Satelitní snímky totiž mohou být využité pro získání klíčových informací o rostlinách, jako je obsah chlorofylu nebo vody.

To je mimořádně důležité pro efektivní předpovídání výnosů nebo pro aplikace spojené se zemskou vegetací.

Kromě monitorování růstu vegetace mise mapuje změny v zemském pokryvu a sleduje světové lesy. Též poskytuje informace o znečištění jezer a pobřežních vod.

Družice Sentinel-2B je nyní v superčistém hangáru evropského kosmodromu a čeká na začátek sedmitýdenní kampaně, během níž bude ještě jednou otestována a připravena ke startu na raketě Vega.

Manažer startovací kampaně v ESA Paolo Laberinti to komentuje slovy: „Je skvělé vidět, že náš delikátní náklad dorazil bezpečně a ve výborném stavu.“

„Už dříve jsme nachystali veškeré technické vybavení, které budeme potřebovat k otestování družice a k jejímu propojení s elektrickým vybavením. Vše je tak připraveno na zahájení testování.“

„Všechno směřujeme k chystanému startu a už teď nedočkavě čekáme, až se naše dítko vydá na oběžnou dráhu, kde doplní své dvojče a odkud začne posílat snímky monitorující náš měnící se svět.“

Souběžně letový řídicí tým mise Sentinel-2 v operačním středisku ESA v Německu začal intenzivní výcvik na kritický start a na úvodní fáze letu družice vesmírem.

Družice Sentinel-2B by měla odstartovat 7. března v 1:49 h GMT (2:49 h středoevropského času – to jest už 22:49 h místního času 6. března).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.