Česky English

Úvodní stránka Aktuality Předání družice MetOp-C

Předání družice MetOp-C

13.11.2018

Předání družice MetOp-C

Letové týmy v operačním středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu předaly v sobotu ráno řízení družice MetOp-C organizaci Eumetsat (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites). Stalo se tak pouhé tři dny po startu.

Tímto aktem se zároveň ESA rozloučila s extrémně úspěšnou rodinou družic MetOp pro studium počasí.

Satelit MetOp-C byl vypuštěný do vesmíru 7. listopadu na palubě nosné rakety Sojuz. Od té chvíle jej týmy v řídicím středisku ESA v Darmstadtu postupně aktivovaly v podmínkách kosmického prostředí.

Úvodní dny práce nového zařízení jsou nazývané LEOP (Launch and Early Orbit Phase) a představují vlastně nejkritičtější okamžiky v novém životě družice.

Před tím, než mohou začít rutinní operace, musí týmy potvrdit, že všechny klíčové systémy družice MetOp-C pracují, že všechny mechanismy byly vyklopeny a že bylo dosaženo správné oběžné dráhy ve výšce 800 kilometrů. Řídicí středisko také pracovalo na aktivaci a konfiguraci systémů družice, které budou následně potřebné pro testovací a posléze i rutinní operace.

„Všechno je tak, jak má být. Celá družice je pak ve vynikající kondici,“ komentuje výkonný ředitel letových operací Ian Harrison.

„Mise MetOp-C má nyní za sebou kritickou fázi LEOP a je připravena na kalibraci. Jen díky nasazení týmů, které pracovaly non-stop, jsme se dostali do tohoto bodu.“

Ve vesmíru se MetOp-C přidal ke svým „dvojčatům“ MetOpu-A a –B. Tedy dvěma družicím, které svými pozorováními pomohly snížit chybu v jednodenní předpovědi počasí o 27 procent.

Nyní když je MetOp-C bezpečně na oběžné dráze a jde ve šlépějích předchozích dvou družic, předala ESA misi organizaci Eumetsat pro finální přejímku družice, zahájení rutinních operací a nakonec i získávání kritických meteorologických dat.

Start družice MetOp-C následoval jen osmnáct dní poté, co týmy ve středisku ESOC provedly sondu BepiColombo fází LEOP na cestě k planetě Merkur. Šlo přitom o historicky nejkratší interval mezi dvěma nově vypuštěnými misemi řízenými ESA.

„To demonstrovalo schopnosti řídicího střediska ESA, které je schopné bez jakýchkoliv modifikací a ve velmi krátkém čase realizovat dva různé typy misí – meziplanetární v případě BepiColombo a dálkového průzkumu Země v případě MetOpu-C,“ komentuje ředitel letových operací Hervé Côme.

Před těmito starty uskutečnilo řídicí středisko v letošním roce už dvě uvedení družic do vesmírného života v rámci fáze LEOP. Nejprve 25. dubna ESA provedla družici systému GMES/Copernicus skrze úvodní dny na oběžné dráze, následně pak po startu 20. srpna také vědeckou družici ESA Aeolus pro zkoumání větrných proudů. Již brzy bude organizaci Eumetsat předána také družice Sentinel-3B.

V roce 2018 tak došlo ke čtyřem oživením družic provedeným v režii ESA, celkem pak bylo za poslední čtyři roky uskutečněno 14 podobných aktivací. To je nejvíce v historii řízení letů ESA.

 „Jsme nadšeni, že jsme se mohli podílet na úspěchu řady družic MetOp, a to ve spolupráci s našimi přáteli z organizace Eumetsat,“ uvádí vedoucí letových operací ESA Paolo Ferri.

„Završili jsme zde v Darmstadtu extrémně náročný rok. Tři z nově vypuštěných zařízení - Sentinel 3B, Aeolus a BepiColombo – přitom stále procházejí svou intenzivní komisní fázi. Kromě toho máme dalších 18 družic a sond, které řídíme v jejich operační fázi.“

„Ovšem i po předání družice MetOp-C se těšíme na další blízkou spolupráci s organizací Eumetsat a na budoucích družicích řady Sentinel.“

„Je skvělé vidět takto blízkou úroveň spolupráce v rámci evropské kosmické rodiny.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.