Česky English

Úvodní stránka Aktuality Prachové bouře u severního pólu Marsu

Prachové bouře u severního pólu Marsu

17.7.2019

Prachové bouře u severního pólu Marsu

Sonda ESA Mars Express minulý měsíc bedlivě sledovala lokální a místní prachové bouře, které vířily kolem severního pólu Rudé planety. Nejvíce automat zajímal jejich přesun směrem k rovníku.

Lokální a místní bouře typicky trvají několik dní nebo týdnů a jsou ohraničené relativně malou oblastí. Na Marsu jsou běžné. Ovšem největší z bouří mají globální rozsah: naposledy se tak stalo loni, kdy celoplanetární bouře obepnula Mars na mnoho měsíců.

V současnosti je na severní polokouli Marsu jaro a často jsou k vidění oblaka tvořená krystalky zmrzlé vody nebo malými prachovými částicemi podél hranice sezónně ustupující polární čepičky.

Mnohé ze sond u Marsu posílají denní hlášení o místním počasí přímo z oběžné dráhy nebo z povrchu planety, čímž poskytují globální i lokální informace o měnících se atmosférických podmínkách. Automat ESA Mars Express pozoroval na okraji polární čepičky od 22. května do 10. června už nejméně osm různých bouří. Tyto se přitom zformovaly a zase zanikly velmi rychle, a to v řádu jednoho až tří dnů.

Dvojice kamer na palubě sondy, HRSC (High Resolution Stereo Camera) a VMC (Visual Monitoring Camera), monitorovala v minulých týdnech tyto bouře. Snímek na začátku této stránky byl pořízený kamerou HRSC 26. května, přičemž zachycuje spirálovitou prachovou bouři, jejíž nahnědlá barva kontrastuje proti bílému ledu severní ledové polární čepičky viditelné pod ní.

Kompilací ze snímků, které pořídila kamera VMC během sedmdesáti minut 29. května, vznikla animovaná sekvence. Tato bouře přitom začala 28. května a pokračovala do 1. června, kdy zanikla. Celou dobu se přitom pohybovala směrem k rovníku.

Další montáž snímků zachytila tři různé bouře, které se vyvinuly 22. května, 26. května a mezi 6. a 10. červnem. V posledním uvedeném případě kamera sledovala vznik bouře po několik dní, kdy se vznikající jev postupně pohyboval směrem k rovníku.

Ve stejné době byly pozorovatelné poblíž sopek Elysium Mons a Olympus Mons, které jsou několik tisíc kilometrů daleko, slabé skvrny světlých mraků.

Společně s kamerou MARCI na palubě sondy NASA (Mars Reconnaissance Orbite) pozoroval automat Mars Express, že po přiblížení k velkým sopkám se začaly orografické mraky (tvořené vodním ledem a vedené obtékáním vzduchu kolem sopky) odpařovat. Bylo to v důsledku zahřívání masy vzduchu přílivem prachu.

Tyto místní prachové bouře trvají obvykle jen několik dní. Zvednutý vzduch je transportován a rozptýlen globální cirkulací do podoby slabého zákalu v nejnižších vrstvách atmosféry ve výšce 20 až 40 km. Stopy prachu a oblačnosti zůstaly u sopek patrné do poloviny června.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.