Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pozdrav z polárního extrému

Pozdrav z polárního extrému

30.12.2011

Pozdrav z polárního extrému V Antarktidě je léto a na výzkumnou stanici Concordia brzy dorazí nová posádka. A protože je toto místo druhým nejdrsnějším prostředím po vesmíru, prošla nová posádka výcvikem v ESA.

Francouzsko-italská výzkumná základna Concordia v Antarktidě je místem extrémů. A to zvláště v průběhu dlouhé a tmavé zimy.

Nyní, tedy během léta, jsou zde teploty kolem mínus třiceti stupňů Celsia a sluníčko svítí nepřetržitě. Ale už od února začne Antarktida postupně ukazovat též svoji odvrácenou tvář.

Teploty začnou postupně klesat až k mínus osmdesáti stupňům Celsia. Základna se navíc nachází na ledové ploše v nadmořské výšce 3200 metrů, kde je tlak vzduchu zhruba na třetině úrovně tlaku při mořské hladině – je velmi řídký, takže může ohrozit zdraví posádky stanice.

Odvážit se ven mimo budovu základny vyžaduje nejen teplé oblečení, ale také absolvování procedury připomínající výstup kosmonautů ve skafandrech do otevřeného prostoru.

Životní prostředí tu není nepodobné Rudé planetě, takže stanice je svým způsobem „odlehčenou“ verzí základny na Marsu. Dva dómy poskytují úkryt pro dvanáct lidí před vlivem přírodních sil – a ti se tak mohou věnovat vědeckým studiím stejně jako testování nových technologií.

„Jsem unavený, vyšťavněný,“ napsal výzkumník ESA Eion Macdonald-Nethercott. Byl členem minulé posádky, která na nehostinném místě trávila loňskou zimu. Eoin žil a pracoval na základně Concordia více než rok, než se vrátil v prosinci domů – kvůli několika odkladům způsobeným nevypočitatelným počasím se tak stalo později, než bylo v plánu.

„Přesto jsem šťastný. A mám rád toto místo. Je to podobné jako pracovat v nemocnici, kde jedinou měnou jsou zodpovědnost a priority.“

„Jsou zde týmy, které pracují bok po boku a sdílejí své zkušenosti, přestože jejich úsilí je napnuto ke zcela odlišným cílům.“

„Objevil jsem, že sem přicházející lidé jsou opravdu přátelští. Možná že i sdílejí kamarádství na základě pocitu, že jsou na opravdu velmi speciálním místě.“

Kromě Eoina byl dalším členem týmu ESA, který dorazil na zimu na základnu Alexander Kumar (oba dva jsou Britové). Počínaje lednem se bude o své zážitky dělit na blogu www.esa.int/concordia

ESA se zapojuje do fyziologických, psychologických a operačních aspektů spojených se základnou Concordia už od jejího založení. Kromě toho, že bude zastávat funkci táborového lékaře, Alexander se bude primárně podílet na výzkumu.

Již od roku 2006 přitom ESA nabízí výcvik „chování a výkonnosti“ pro posádky. Tím jim pomáhá lépe se vyrovnávat s osmiměsíční tmou a mrazem.

Členové posádky jsou přitom pečlivě vybíraní a následně psychologicky testovaní. Od března do října jsou totiž absolutně izolovaní a odkázaní toliko na družicové spojení plus zásoby na místě.

„Nová posádka si prakticky nedokáže představit důsledky dlouhodobé izolace, nedostatku podnětů a pobytu v uzavřeném prostoru během antarktické zimy,“ uvádí Loredana Bessone, která pracuje jako trenérka v Evropském středisku kosmonautů (Kolín nad Rýnem, Německo).

„Zůstat týmem přes celou zimu vyžaduje opravdu značné úsilí. Naším hlavním úkolem tak je především vytvořit jednotný tým.“

Přístup ESA je odvozený z výcviku kosmonautů a osob zodpovědných za řízení letu.

„Procházíme skrze fáze stavění, bouření a usazování, abychom nechali tým projít skrze sérii úspěchů, zamyšlené a hodnocení nad provedenými chybami. A abychom jej připravili na úplně stejné procesy poté, co se shromáždí v Concordii a začne zima,“ vysvětluje Loredana.

„Podobně jako kosmonauti je posádka vystavena nutnosti zajistit chod základny v extrémních podmínkách. Přitom každý člen může mít jiné cíle stejně jako pocházet ze zcela odlišného prostředí ve srovnání s dalšími členy týmu.“

„Ale právě toto jsou zároveň klíče k přežití a k úspěchu.“

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril