Česky English

Úvodní stránka Aktuality Poslední zastávka před startem: loď Orion prošla testy a vrátila se do Kennedyho kosmického střediska

Poslední zastávka před startem: loď Orion prošla testy a vrátila se do Kennedyho kosmického střediska

31.3.2020

Poslední zastávka před startem: loď Orion prošla testy a vrátila se do Kennedyho kosmického střediska

Kosmická loď Orion, která poletí na misi Artemis 1 kolem Měsíce, se vrátila do Kennedyho kosmického střediska NASA (Florida) poté, co dokončila testy simulující kosmické prostředí. Kosmická loď včetně evropského servisního modulu ESM (European Service Module) je tak nyní ve své finální lokalitě, kde bude očekávat start. 

Loď Orion strávila čtyři měsíce ve středisku NASA Plum Brook, kde byla vystavena působení vakua a teplot od mínus 175 stupňů celsia do 75 stupňů Celsia. Tedy podobným podmínkám, s jakými se setká během cesty na Měsíc. Po potvrzení plné připravenosti na kosmické prostředí, byla zkontrolována veškerá elektronika z hlediska elektromagnetické interference. Šlo o tisíce parametrů a funkcí především v ESM, které zajišťují řízení motorů, dodávku elektrické energie a natáčení solárních panelů ke Slunci.

Dominique Siruguet z ESA, který působí v integračním a verifikačním týmu modulu ESM, uvádí: „Testy byly úspěšné a chování kosmické lodi dobré. Splnila všechny požadavky.“

Středisko Plum Brook bylo vybráno pro uskutečnění testů, protože jak teplotně-vakuové testy, tak zkoušky elektromagnetické kompatibility je zde možné provést na jednom místě. To eliminovalo případnou potřebu další přepravy kosmické lodi Orion, která je vysoká jako dvoupatrový dům.

Po úspěšném absolvování veškerých zkoušek byla kosmická loď zabalena a přepravena nákladním automobilem na letiště v Ohio, odkud se vrátila zpět na Floridu na palubě letounu NASA Super Guppy.

Všechny testy kosmické lodi Orion tak byly dokončeny, v Kennedyho kosmickém středisku nyní bude dokončena předstartovní příprava a provedeny ještě některé menší zkoušky těsnosti. Evropský servisní modul nese nádrže paliva, okysličovadla a vody, které jsou kritické pro kosmonauty. Nádrže jsou pod tlakem a jsou spojeny mnoha trubkami a ventily, takže jejich těsnost je zásadní.

Instalovány budou též panely slunečních baterií, které budou lodi dodávat ve vesmíru energii. Stejně tak bude Orion doplněný o ochranné kryty SAJ (Spacecraft Adapter Jettisoned), které přijdou ke slovu v nejintenzivnějších momentech po startu nejsilnější rakety na světě.

Na konci letošního roku ESA formálně převede vlastnictví evropského servisního modulu na NASA a kosmická loď se přesune do fáze pozemních systémů, kde bude spojena s raketou SLS určenou pro její vynesení k Měsíci.

Kosmická loď Orion je klíčovým komponentem mise Artemis 1 – bezpilotního testovacího letu kolem Měsíce, který bude dláždit cestu pro misi Artemis 3, jejímž cílem je vysadit první ženu a dalšího muže na povrchu Měsíce v roce 2024. ESA navrhuje a dodává evropský servisní modul pro kosmickou loď Orion. Bude poskytovat elektrickou energii, vodu, kyslík a dusík. Stejně tak bude udržovat správnou teplotu kosmické lodi a její směr, bude zajišťovat její pohon směrem k Měsíci a zpět od chvíle, kdy se oddělí od nosné rakety.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému




RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril