Česky English

Úvodní stránka Aktuality Poslední družice Galileo opustila testovací středisko ESA

Poslední družice Galileo opustila testovací středisko ESA

13.9.2017

Poslední družice Galileo opustila testovací středisko ESA

Poslední z 22 družic Galileo opustila testovací středisko ESA v Nizozemí. Tím byla ukončena nejdelší a nejrozsáhlejší zkušební kampaň v historii základny.

Zapouzdřená v ochranném kontejneru a vybavená klimatizací, prostředím řídicím teplotu a tlumiči nárazů se poslední satelit Galileo vydal na svoji pouť na palubě nákladního vozu dne 24. srpna.

Testovací středisko ESA v ESTECu (Noordwijk) je domovem sbírky všemožného zkušebního vybavení schopného simulovat všechny aspekty kosmických letů. Provozuje ho pro ESA soukromá firma ETS B.V. (European Test Services).

V květnu 2013 zahájilo středisko testování prvních družice ze série 22 satelitů Galileo FOC (Full Operational Capability). Už před tím tu byly na základě jiného kontraktu obslouženy satelity z řady Galileo IOV (In-Orbit Validation).

Družice řady Galileo FOC byly vyrobené firmou OHB System AG v Německu, přičemž jejich navigační vybavení dodala společnost SSTL (Surrey Satellite Technology Ltd.) z Velké Británie. Odtud putovaly do ESTECu, kde prošly vibračními testy, akustickými zkouškami a vakuovými i teplotními extrémy, které je očekávají během startu, cesty na oběžnou dráhu a pobytu ve vesmíru. Navíc došlo k otestování jejich rádiových systémů.

Plynulý proud družic přicházejících z produkční linky představoval výzvu pro kombinované týmy ETS a OHB dohlížející na testování jednotlivých satelitů. Bylo nutné, aby zkoušky absolvovaly rychle a efektivně. Což bylo ještě komplikováno nutností udržet testovací středisko dostupné i pro další evropské kosmické mise, které vyžadovaly jeho unikátní služby.

Dosud 14 družic řady FOC doplnilo první kvarteto satelitů IOV na oběžných drahách. Společně vytvořily základ osmnáctičlenné sestavy, která začala poskytovat úvodní služby 15. prosince 2016. Další čtyři družice Galileo FOC jsou připravovány na start na palubě Ariane 5 letos v prosinci.

„Poprvé za více než čtyři roky nemáme v testovacím středisku žádnou družici Galileo. Věříme ale, že nejde o konec našeho zapojení v programu,“ komentuje ředitel ETS Jörg Selle.

„Kontrakt na výrobu dalších osmi družic Galileo, které jsou známé jako Batch 3, získala firma OHB loni v červnu. A ETS se samozřejmě bude ucházet o zakázku na jejich testování.“

„Dostupnost zařízení ETS ve středisku ESTEC měla významný podíl na úspěšnosti programu,“ doplňuje ředitel ESA pro program Galileo a s navigací spojené aktivity Paul Verhoef. „Děkujeme ETS za jejich profesionalitu a podporu po tak dlouhou dobu.“

Poslední družice Galileo se mezitím vydala do OHB v Německu k finální přípravě před startem společně s trojicí dalších satelitů, který je plánovaný na prosinec.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.