Česky English

Úvodní stránka Aktuality Portugalský lesní požár na záběrech družice Proba-V

Portugalský lesní požár na záběrech družice Proba-V

23.6.2017

Portugalský lesní požár na záběrech družice Proba-V

Minidružice ESA Proba-V získala snímky lesního požáru v centrálním Portugalsku. Záběry ukazují zčernalé jizvy a pilíře kouře, stejně jako odhalují stále aktivní ohniska požáru.

Více než tisíc hasičů bojuje s lesním požárem v oblasti Pedrógão Grande, která je severně od Lisabonu a kterou oheň zachvátil v sobotu 17. června. Požár si vyžádal 64 mrtvých a více než 130 zraněných.

Uprostřed snímku je patrná řeka Zêzere, přičemž spáleniště a požáry jsou vidět na sever od ní. Mezi spáleništi je vidět vesnice Nodeirinho, kde si požáry vyžádaly nejvíce obětí.

Lesní požár vznikl pravděpodobně po úderu blesku, který přišel po intenzivní vlně tropických veder. Do boje s ohněm se v oblasti Pedrógão Grande zapojila také hasičská letadla.

Snímek získala družice Proba-V, přičemž jsou na něm viditelné detaily o velikosti 100 m. Satelit představuje nejmenší misi ESA pro dálkový průzkum Země: má objem menší, než jeden metr krychlový, přičemž celý povrch zeměkoule nasnímá každé dva dny.

Snímky přitom mají záběr široký 2250 km s rozlišením 300 m, které se uprostřed fotografií zlepšuje na 100 m.

Družice Proba-V se zapojuje do evropského programu globálního monitorování GMES/Copernicus, v jehož rámci jsou snímky a další data volně k dispozici. Písmeno „V“ názvu znamená Vegetation. Jde o odlehčený, ale plně funkční model zobrazovací kamery použité na francouzských misích SPOT 4 a SPOT 5.

Družice Proba-V byla vypuštěna 7. května 2013, přičemž poskytuje data pro potřebné aplikace jako je vyhodnocování klimatických změn, řízení vodních zdrojů nebo monitorování úrody.

Široký záběr kamery družice Proba-V ve spojení s využitím polární oběžné dráhy znamená, že každé místo na Zemi se dostává do jejího zorného pole jednou za dva dny. Globální kompozitní mapa pak vzniká každých 10 dní.

Data z družice využívá více než 110 registrovaných uživatelů ve 108 zemích světa.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.