Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pomocný motor Ariane-5 se probudil k životu

Pomocný motor Ariane-5 se probudil k životu

29.5.2012

Pomocný motor Ariane-5 se probudil k životu Na kosmodromu ve Francouzské Guayaně byl zkušebně zažehnutý pomocný motor rakety Ariane-5. Cílem testu bylo zvýšit spolehlivost evropského nosiče.

Zážeh se uskutečnil na testovacím stavu, který byl vytvořený speciálně pro vertikální testování motorů.

Motor pracoval zhruba 135 sekund, tedy stejně jako při reálné misi během letu Ariane-5, a vyvíjel střední tah 700 tun.

Jedním z cílů zkoušky bylo prověřit novou a tenčí tepelnou ochranu uvnitř vlastního motoru. Díky ní by se mohly snížit oscilace tlaku a tím by mělo dojít k poklesu namáhání celé rakety i vynášeného nákladu.

Tryska pak obsahovala nový kompozitní materiál, který by měl být odolnější vůči vysokým teplotám. Motor pak využíval i zlepšený zapalovací systém.

Podrobné analýzy budou trvat zhruba šest měsíců, ale předběžné výsledky chování motoru během testu mají být k dispozici již za deset dní.

Zážeh byl součástí programu ARTA (Ariane 5 Research and Technology Accompaniment). Ten vznikl za účelem ověření modifikací připravovaných pro další produkční sérii raket.

Změny by měly zvýšit výkon nosiče, odstranit elementy, které jsou dnes již přežité, a v neposlední řadě snížit výrobní cenu rakety. Program má zároveň zajistit, že Ariane-5 zůstane spolehlivou a bude pro Evropu i nadále zajišťovat nezávislý přístup do vesmíru.

Šlo o pátý test pomocného raketového motoru pro Ariane-5 v rámci programu ARTA. K dalšímu by mělo dojít zhruba za tři roky.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.