Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pokračuje vyšetřování problémů družice Envisat

Pokračuje vyšetřování problémů družice Envisat

23.4.2012

Pokračuje vyšetřování problémů družice Envisat Pozorování uskutečněná optickými, radarovými i laserovými prostředky ukazují, že družice Envisat je na stabilní dráze. Už od 8. dubna probíhá intenzivní snaha o znovuobnovení kontaktu se satelitem, který v tento den nečekaně přestal vysílat data na Zemi.

Aby zjistil, zdali Envisat přešel do „bezpečného režimu“ – což by byl startovací bod pro jeho oživení – snaží se záchranný tým posbírat data z každého dostupného zdroje.

Cenná pomoc přitom přichází od mnoha evropských i zahraničních partnerů. Nová francouzská družice Pleiades je určena k pořizování snímků zemského povrchu ve vysokém rozlišení, ale nyní obrátila svoji pozornost směrem k Envisatu, aby se o situaci pokusila získat co nejvíce informací.

Dne 15. dubna otočila francouzská kosmická agentura CNES družici Pleiades tak, aby mohla pořídit ze vzdálenosti zhruba jednoho sta kilometrů snímky prolétajícího satelitu Envisat. Tento pozoruhodný úkon byl možný jen díky mimořádným vlastnostem družice Pleiades.

Letoví specialisté a technici se pokoušejí podle snímků určit přesnou orientaci panelu slunečních baterií – jediného zdroje energie družice.

Pokud je totiž panel správně orientovaný směrem ke Slunci, dodává do palubní sítě dostatek elektrické energie k tomu, aby Envisat mohl přejít do bezpečného režimu a pokusit se o navázání komunikace se Zemí.

„Jsme opravdu vděční agentuře CNES za nabídku pořízení snímků Envisatu s pomocí jejích družic Pleiades a Spot,“ uvedl ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Volker Liebig.

„Další pozorování, která byla uskutečněna v jiných zemích na celém světě, ukazují, že je mezinárodní kosmická komunita schopná se stmelit, aby společnými silami monitorovala tuto družici.“

I Fraunhoferův institut vysokofrekvenční fyziky a radarových technik v německém Wachtbergu začal pořizovat snímky, z nichž by bylo možné lépe pochopit orientaci observatoře Envisat.

Snímky z pozemního sledovacího a zobrazovacího radaru TIRA jasně ukazují tělo družice, panel slunečních baterií a anténu radaru.

„Tyto unikátní snímky nám pomohou stanovit orientaci Envisatu, z čehož bychom následně měli být schopní odvodit, zdali je možné obnovit spojení s družicí,“ doplňuje vedoucí oddělení letových operací v ESA Manfred Warhaut.

Informace o přesných parametrech oběžné dráhy Envisatu poskytuje US Joint Space Operations Center (Společné středisko kosmických operací Spojených států). Kromě toho se do sledování zapojují různé laserové stanice pro přesné měření vzdáleností, aby posoudily stabilitu oběžné dráhy satelitu.

Náhlé přerušení toku dat z družice Envisat přerušilo přísun dat pro mezinárodní komunitu vědců zabývajících se dálkovým průzkumem Země. Kontinuita dat je pro jejich práci nezbytná.

Díky vzniklé situaci se stalo vypuštění nové řady satelitů Sentinel, které Evropa připravuje v rámci programu GMES (Global Monitoring for Environment and Security), velmi urgentní.

Družice Sentinel budou sbírat data, která nám mají pomoci zlepšit řízení životního prostředí stejně jako pochopit a hodnotit dopady klimatických změn na něj.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril