Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pojmenujte evropského robota, který bude na Marsu pátrat po stopách života!

Pojmenujte evropského robota, který bude na Marsu pátrat po stopách života!

6.8.2018

Pojmenujte evropského robota, který bude na Marsu pátrat po stopách života!

Kosmická agentura UKSA (UK Space Agency) vyhlásila soutěž na pojmenování roveru, který poletí na Mars hledat stopy života.

Rover vyrobený ve Velké Británii jako součást mise ESA ExoMars se chystá ke startu v roce 2020. Přímo na povrchu Marsu bude řešit, jak se vyvíjel a zda tu jsou či byly příhodné podmínky pro život.

Rover ExoMars bude prvním podobným zařízením, které se bude pohybovat po martovském povrchu a které zde bude provádět vrty s cílem zjistit, zdali nejsou nějaké stopy týkající se života ukryté pod povrchem. Zde totiž mohou být chráněné před sluneční radiací, které bombarduje povrch „rudé planety“.

Vozidlo bude shromažďovat vzorky a analyzovat je s pomocí špičkových přístrojů. Půjde o nejlepší kdy na Mars vyslanou automatickou laboratoř.

 

Robot se jménem

Soutěž ohledně pojmenování roveru byla představena kosmonautem ESA Timem Peakem na aerosalónu ve Farnborough.

„Mars je fascinující lokalitou. Je místem, kde jednoho dne budou lidé pracovat vedle sebe s roboty, a tak získávat nové znalosti, stejně jako pátrat po životě v naší Sluneční soustavě,“ řekl při této příležitosti Tim Peake. „Rover ExoMars je důležitou součástí této výzkumné cesty. Vyzýváme každého, aby se stal součástí této úžasné mise a pojmenoval rover, který bude brázdit povrch Marsu.“

Rover by měl přistát na Marsu v březnu 2021, přičemž pro získávání elektrické energie bude využívat sluneční baterie. Chladné místní noci bude moci přečkat díky inovativním bateriím a vyhřívacím jednotkám.

ExoMars bude první mise, která zkombinuje schopnost pohybovat a studovat ji pod povrchem.

Další součást mise ExoMars, průzkumná sonda TGO (Trace Gas Orbiter), již je na oběžné dráze Marsu. Odtud studuje atmosférické plyny spojené s aktivními geologickými či biologickými procesy.

Ředitel pro pilotované lety a robotický průzkum v ESA David Parker k tomu dodává: „Když jsem byl mladý a snil o průzkumu Marsu, podobná mise se zdála jako sci-fi.“

„Mise ExoMars jsou součástí evropské strategie vyvinout technologie a zajistit průzkum Země, Měsíce a Marsu. Vše přitom směřuje k získání znalostí a přínosů pro lidi přímo na Zemi. Tato soutěž má inspirovat lidi napříč celou Evropou a přinést Mars blíže našim domovům.“

Úplné podmínky soutěže a jak se do ní lze zapojit naleznete (v angličtině) zde.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.