Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pojišťovací průmysl využívá dálkový průzkum Země pro hodnocení rizik

Pojišťovací průmysl využívá dálkový průzkum Země pro hodnocení rizik

14.11.2012

Pojišťovací průmysl využívá dálkový průzkum Země pro hodnocení rizik Ač je použití dat z družic pro dálkový průzkum Země v oblasti pojišťovnictví zatím jen v plenkách, tlak na jejich větší rozšíření narůstá s tím, jak jsou četnější extrémní výkyvy počasí.

 

Povodně jsou pro pojišťovny a zajišťovny velmi nákladnou záležitostí. V loňském roce jen v Thajsku stály povodně pojišťovací průmysl zhruba 15 až 20 miliard dolarů. Šlo o nejdražší událost ve své kategorii z hlediska vyplaceného pojistného.

Přesné a včasné informace o rozsahu povodní umožňuje pojišťovnám rychle vyhodnotit rozsah škod a připravit se na vznesení nároků.

V inovativních obchodním modelu konsorcium pojistitelů a zajistitelů, které mj. tvoří firmy Swiss Re, Munich Re, Allianz a Willis and Guy Carpenter, se spojilo s organizací PERILS z Curychu, aby mohlo v reálném čase získávat informace o rozsahu povodní založených na datech ze sestavy šesti evropských a kanadských družic pro dálkový průzkum.

Během následujících dvanácti měsíců tak budou informace o významných povodních dodávány do webové platformy vytvořené organizací PERILS, která ji následně zpřístupní svým partnerům.

Zkouška je součástí aktivit ESA směřující k vývoji komerčně využitelných služeb v oblasti dálkového průzkumu Země, což má podpořit růst evropského sektoru služeb.

„Projekt má za cíl uspokojit dlouhodobý hlad sektoru po detailních informacích o povodních během a bezprostředně po velkých událostech,“ vysvětluje vedoucí produktů v organizaci PERILS Eduard Held.

„Již dříve bylo možné získat přístup k družicovým datům. Toto je ale poprvé, co pojistitelé budou moci pracovat s daty, která byla standardizována pro lepší pokrytí jejich potřeb.“

V závislosti na rozsahu a trvání povodní budou každý den vydávány snímky ve vysokém rozlišení, na kterých bude zachycený aktuální vývoj. To umožní průběžné vyhodnocování budoucího dopadu.

Po povodni pak vznikne mapa zachycující maximální rozsah zatopených území.

Organizace PERILS je nezávislá instituce se sídlem v Curychu, která vytváří data pro pojišťovací průmysl.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.