Česky English

Úvodní stránka Aktuality Podepsány kontrakty zajišťující robustnější a bezpečnější systém Galileo

Podepsány kontrakty zajišťující robustnější a bezpečnější systém Galileo

11.1.2019

Aktuálně je na oběžné dráze 26 družic a už dva roky jsou k dispozici úvodní služby (Initial Services): to je stručná zpráva o aktuálním stavu satelitního navigačního systému Galileo, který se ovšem nepřestává vyvíjet. K nejnovějšímu kroku vpřed došlo v polovině prosince, když byly podepsané kontrakty s firmou Thales Alenia Space na posílení jeho pozemního globálního segmentu.

Sestava družic na oběžných drahách je jen jedním prvkem celého satelitního navigačního systému – jakousi špičkou ledovce jménem Galileo. Ve stejné době, kdy byly družice sestavované, testované a vypouštěné do vesmíru, docházelo také ke kompletaci pozemního segmentu.

Nově podepsaný kontakt cílí na zlepšení přesnosti služeb Galileo, na zvýšení jejich robustnosti a dostupnosti. Stát se tak má vyřešením problematických otázek týkajících se zastarání pozemního segmentu tím, že bude přizpůsobený nejnovějším IT koncepcím založeným na virtualizaci.

Na Papette ve Francouzské Polynésii a ve Svalbardu v Norsku vzniknou dvě nové vysílací stanice s úkolem dodávat kosmickému segmentu aktuální korekce navigačního signálu. Na francouzském Wallisově ostrově v Tichém oceánu pak bude vytvořena nová senzorová stanice pro sledování kvality signálu Galileo a monitorování jednotlivých družic.

Druhým cílem modernizace je zvýšení bezpečnosti monitorovacích funkcí pro operační zdroje Galileo. A to včetně řídicích středisek, servisních zařízení a pozemních stanic. Práce v této oblasti jsou rozloženy do příštích tří let.

Posledním cílem modernizace je zlepšení přístupu, zvýšení efektivity operací a narůst automatizace ve službě Galileo PRS (Public Regulated Service). Jde o nejpřesnější a nejbezpečnější třídu systému Galileo, která je k dispozici vládním organizacím členských států. Nově by měly mít členské státy přímý přístup je službě PRS.

Vytvoření pozemního komplexu systému Galileo představovalo jeden z nejkomplexnějších úkolů, jakého se kdy ESA zhostila. Bylo třeba splnit velmi striktní požadavky na výkon, bezpečnost a zabezpečení.

V roce 2017 byla zodpovědnost za pozemní systém Galileo předána partnerské organizaci ESA – evropské agentuře GSA. ESA nicméně zůstává zodpovědnou za údržbu, nasazení a rozvoj pozemního segmentu, stejně jako za vývoj segmentu kosmického.

ESA zadala kontrakty z pověření Evropské komise, která je vlastníkem systému Galileo. ESA má zodpovědnost za návrh a vývoj budoucích modernizací a technického rozvoje infrastruktury, stejně jako má dohled nad nasazením systému Galileo.

Úvodní služby začal systém Galileo poskytovat 15. prosince 2016, plné operační nasazení dosáhne před koncem této dekády.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.