Česky English

Úvodní stránka Aktuality Podepsány kontrakty na prototyp kompozitního horního stupně

Podepsány kontrakty na prototyp kompozitního horního stupně

25.6.2019

Podepsány kontrakty na prototyp kompozitního horního stupně

Horní stupně raket jsou obvykle vyráběné z hliníku. Ovšem využití uhlíkových kompozitů může snížit jejich cenu a navíc výrazně zvýšit kapacitu nosné rakety.

MT Aerospace a ArianeGroup podepsaly s ESA kontrakt na vývoj nového stupně Phoebus. Jde o zkratku z „Prototype of a Highly OptimisEd Black Upper Stage“ (Prototyp vysoce optimalizovaného černého horního stupně).

Kontrakt podepsali v ústředí ESA v Paříži ředitel strategie, obchodního vývoje a kosmických programů MT Aerospace Ulrich Scheib, ředitel ESA pro kosmickou dopravu Daniel Neuenschwander a viceprezident budoucích programů v ArianeGroup Jean-Christophe Henoux.

Projekt staví na prověřených technologiích horních stupňů, stejně jako na nových kompozitních kryogenních kapacitách.

Nízkonákladový a lehký demonstrátor Phoebus bude využívat uhlíkové kompozitní materiály, a to zvláště pro nádrže obsahující kryogenní pohonné látky jako je kapalný vodík a kyslík. A nejen pro ně, ale i pro další primární a sekundární struktury.

Kompozity dovolují využít novou architekturu stupňů a kombinaci funkcí, které nebyly dříve s metalickými materiály možné. Další optimalizace celé architektury horního stupně, vylepšení procesu tankování pohonných látek, minimalizace přebytečného paliva, aplikace bezdrátových senzorů a alternativní rozhraní mohou v případě použití tohoto stupně (na raketě Ariane 6) zvýšit kapacitu až o dvě tuny na geostacionární dráhu.

„Budoucí kompozitní horní stupně se budou od těch dnešních velmi lišit,“ komentuje projektový manažer v ESA Josef Wiedemann. „Uhlíkové kompozity nahradí většinu kovových součástek, čímž dojde ke snížení hmotnosti a vytvoření nových příležitostí. To předefinuje architekturu horních stupňů v závislosti na požadavcích jednotlivých misí.“

Cílem je dosáhnout optimální úspory hmotnosti při zachování kompatibility s těmito novými materiály, a to při snížení výrobní ceny.

Cílem projektu Phoebus je nachystat odpovídající špičkové technologie k dostatečné technické připravenosti, aby bylo možné připravit integrovaný demonstrátor stupně pro kryogenní testy v průběhu roku 2022. To v reprezentativním prostředí ověří technologie, které poskytnou základy pro budoucí odlehčené a nízkonákladové horní stupně s možností nasazení na raketě Ariane 6 v roce 2025.

Tyto aktivity jsou realizovány v rámci programu ESA FLPP (Future Launchers Preparatory Programme).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril