Česky English

Úvodní stránka Aktuality Platforma Bartolomeo se chystá na kosmickou stanici

Platforma Bartolomeo se chystá na kosmickou stanici

24.10.2019

Platforma Bartolomeo se chystá na kosmickou stanici

Rychlý přístup do vesmíru a vysokorychlostní datový tok společně dláždí cestu pro konkurenceschopnou vědu na Mezinárodní kosmické stanici. Externí plošina Bartolomeo získala podporu od ESA a Airbusu, které potvrdily svůj zájem na využívání této nové ve vesmíru umístěné platformy pro několik experimentů.

Služba Bartolomeo bude poskytovat kompletní přístup k externím experimentům na kosmické stanici. Nová komunita začínajících firem a podnikatelů bude moci využívat přínos z neomezeném výhledu na Zemi, přímého řízení experimentů z pozemních středisek a možnosti získávání vzorků.

V uplynulých dvou desetiletích byla Mezinárodní kosmická stanice domovem zhruba 370 evropských experimentů. Jenže poptávka po kapacitě silně přesahuje nabídku.

„Bartolomeo nabízí atraktivní a konkurenceschopnou kosmickou platformu pro nové uživatele hledající sníženou cenu a krátký čas realizace,“ vysvětluje ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA David Parker. Právě on za ESA podepsal s Airbusem dohodu o spolupráci. Stalo se tak na 70. Mezinárodním astronautickém kongresu.

„Komercionalizace je součástí naší vize zajištěné nepřetržité přítomnosti člověka na kosmické stanici a dále. Tento inovativní a cenově efektivní přístup je klíčem pro mise k Měsíci a Marsu,“ dodává.

V tiskovém prohlášení pak Airbus připustil, že je „nadšený z rozvíjejícího se zájmu evropských zákazníků“. Ten se významně zvedl po loňském podpisu smlouvy o partnerství s ESA.

Nyní tak jsou otevřené dveře k alokaci nových vědeckých zařízení na plošinu Bartolomeo, která je pojmenovaná po mladším bratrovi Kryštofa Kolumba. Oba bratři se nyní ve vesmíru potkají: Bartolomeo bude umístěný na přední část laboratoře Columbus.

První experiment, který zde najde útočiště, bude MNLP (Multi-Needle Langmuir Probe). Jde o zařízení vyrobené v Norsku k řízení elektrického potenciálu družice nebo její plošiny pomocí elektronového emitoru.

Nové experimenty jako exobiologické zařízení ESA rozšiřují kapacitu kosmické stanice při studování (nejen) možností života ve vesmíru.

Jedním z hlavních přístrojů, které se tomuto budou věnovat, je spektrometr pracující v ultrafialovém a viditelném pásmu. Tato technologie byla aktivována na 75 dní na interní platformě ISS ICE Cubes, což pomůže odladit finální produkt.

Další plánovaný experiment pro plošinu Bartolomeo je vyvíjený francouzskou kosmickou agenturou CNES: má zkoumat proces stárnutí materiálů během letu vesmírem.

Plošina Bartolomeo je připravována na start v březnu 2020 na palubě nákladní lodi Dragon společnosti SpaceX. Půjde o zásobovací let SpX-20.

Během první čistě ženské vycházky v polovině října dokončily astronautky NASA Jessica Meirová a Cristina Kochová instalaci adaptérů na vnější části evropské laboratoře Columbus. Ty poslouží k uchycení nové plošiny.

ESA a Airbus v současnosti pracují na zjednodušení kontraktů pro všechny vědecké mise ESA na plošině Bartolomeo.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.