Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pěstování sazeniček ve vesmíru

Pěstování sazeniček ve vesmíru

1.11.2017

Pěstování sazeniček ve vesmíru

Život na Zemi se potýká s myriádou problémů, ovšem gravitace není jedním z nich: zůstat při zemi znamená, že organismy mohou získávat světlo a teplo, které umožňuje růst.

Není tak žádným překvapením, že prostředí „volného poletování“ – vesmír - stresuje organismy, které tak mohou přežít, jen když se dokážou adoptovat. Ovšem podobně jako lidé, tak i rostliny už prokázaly ve vesmíru svoji odolnost. A nyní, díky Mezinárodní kosmické stanici, víme mnohem lépe, jak se se stavem beztíže vypořádávají.

Vědci ze Spojených států a Evropy vypěstovali více než 1700 rostlinek řeřichy v evropském laboratorním modulu Columbus, aby lépe pochopili, jaký má vliv právě světlo a gravitace na růst rostlin.

Vyklíčily v předpřipravených kazetách za dohledu pozemního řídicího střediska. Semenáčky pak byly po šesti dnech sklizeny, zmraženy nebo zakonzervovány a vráceny zpět na Zemi k analýze.

Výzkumníci nyní pracují se snímky semen v reálném čase a mají možnost sledovat, jak klíčí. Stejně jako mají k dispozici genetické a molekulární analýzy navrátivších se semenáčků.

Co vlastně doufají, že najdou?

Na Zemi rostou kořeny dolů do země, v níž získávají vodu a minerály. Stav beztíže ovšem narušuje tuto přirozenou cestu a mění růst buněk – pokud to rostlina nějak nedokáže překonat.

Dosud zjištěná data ukazují na několik zajímavých závěrů. Z pochopitelných důvodů rašily kořeny v mikrogravitaci všemi směry, ale rostlinkám se přesto dařilo růst. Geny, o kterých je známo, že překonávají stres z podmínek na Zemi – teplo, mráz, slanost – převzaly vládu. A zdá se, že červené světlo pomáhá znovu regulovat růst buněk, který narušuje právě beztíže.

Nejnovější sklizeň salátu na ISS ukazuje, že rostliny mohou ve vesmíru i dozrát. Tak proč vlastně ještě studovat sazenice?

V tomto případě nabývá na významu znalost toho, jak rostliny překonávají stres z gravitace, aby dozrály do skliditelného stavu.

Nové výsledky studií naznačují, že gravitace (resp. její absence) nemusí být největší překážkou pro růst rostlin ve vesmíru. To je dobrá zpráva pro budoucí kolonie na Měsíci nebo Marsu. Na průzkumných cestách se totiž nedostaneme příliš daleko, pokud bychom si po cestě nemohli vypěstovat vlastní potravu.

Navíc zpět na Zemi má globální klimatická změna vliv na zemědělství a pochopení toho, jak rostliny reagují na stres nebo se adaptují na genetické či molekulární úrovni, znamená, že můžeme zvyšovat efektivitu zemědělské produkce.

Bude to ještě dlouhá cesta před tím než se kosmické farmy a kosmické potraviny stanou realitou, ale nejnovější experimenty nás k nim posunují o krok blíže.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.