Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pěstování kyslíku

Pěstování kyslíku

11.1.2018

Pěstování kyslíku

Když jsou zdroje omezené, je zapotřebí pracovat s tím, co je k dispozici – zvláště pak v nehostinném prostředí vesmíru. Ačkoliv je Mezinárodní kosmická stanice pravidelně zásobována dopravními lodě, budoucí udržitelné kosmické lety budou vyžadovat (do značné míry) recyklaci a znovupoužívání některých zdrojů. Jako je například kyslík. Jeden z experimentů na ISS nám nabídne vhled do toho, jak to udělat.

Výzkumníci studují jak fotosyntéza – proces, kterým organismy proměňují světlo v energii, přičemž jako vedlejší produkt se uvolňuje kyslík – probíhá ve vesmíru.

Umístili proto sladkovodní sinice Arthrospira, běžně známé jako spirulina, do fotobioreaktoru. Na ISS tak bude oxid uhličitý proměňovaný na kyslík a poživatelnou biomasu, jako jsou třeba proteiny.

Ačkoliv na Zemi jde o rutinní proces, musíme lépe pochopit, jak pracuje ve vesmíru před tím, než ho začneme využívat. Experiment poběží celý měsíc, aby v jeho rámci bylo možné přesně změřit množství vyprodukovaného kyslíku.

Sladkovodní sinice budou analyzovány poté, co se s nimi v dubnu vrátí zpět na Zemi nákladní loď Dragon. Vědci budou studovat jejich genetické informace, aby si udělali jasnější představu o vlivu beztíže a radiace na buňky sinic. Arthrospira je známá svou vysokou odolností vůči radiaci, ale je zapotřebí prověřit, jak si bude schopná poradit s riziky kosmického prostředí.

Pilotní projekt nazvaný Artemiss je první svého druhu. Výzkumníci a technici doufají, že jeho výstupem bude dlouhodobější studie s neustálým sledováním sinic.

Projekt je součástí širší iniciativy MELISSA (Micro-Ecological Life Support System Alternative), jejímž cílem je vyvinout regenerativní technologie pro podporu životních funkcí.

MELISSA pokrývá mnoho výzkumných a vzdělávacích aktivit, jako je třeba občanský vědecký projekt AstroPlant, který sbírá data o tom, jak rostliny prospívají za různé intenzity osvětlení.

V rámci iniciativy se připravuje i další technologický demonstrátor nazvaný Uriniss. Ten bude studovat recyklaci moči, která bude sloužit jako zdroj plynného dusíku, energie, možná i živin pro rostliny a samozřejmě vody. Protože když život ve vesmíru dá moč, můžete z ní následně získávat právě vodu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.