Česky English

Úvodní stránka Aktuality Pár družic Galileo dorazil před startem na kosmodrom

Pár družic Galileo dorazil před startem na kosmodrom

11.5.2018

Pár družic Galileo dorazil před startem na kosmodrom

Další dvojice družic pro satelitní navigační systém Galileo dorazila na evropský kosmodrom v Kourou (stát Francouzská Guayana). Nyní projdou závěrečnou částí přípravy, která je nachystá k červencovému startu.

Družice Galileo 23 a 24 opustily lucemburské letiště na palubě nákladního stroje Boeing 747 dne 4. května a ještě tentýž den večer přistály v Cayenne (Francouzská Guayana) na letišti Félix Eboué Airport.

Zde byly vyloženy a stále ještě v ochranných klimatizovaných kontejnerech dopraveny nákladním vozidlem do prostředí čisté místnosti v prostorách evropského kosmodromu.

Tento pár družic bude vypuštěný společně s další dvojicí satelitů Galileo, které budou do Francouzské Guayany dopraveny následně koncem tohoto měsíce.

Kvartet se pak vydá na oběžnou dráhu společně na palubě speciálně upravené Ariane 5. Start je plánovaný na 25. července.

Systém Galileo začal poskytovat své úvodní služby (Initial Services) dne 15. prosince 2016 a už dnes používá jeho signál množství komerčních zařízení. Dokončení konstelace ještě více zlepší přesnost a dostupnost systému.

Starty družic Galileo ovšem budou pokračovat: minulý rok v červnu bylo objednáno dalších dvanáct družic série „Batch 3“. Ty doplní stávajících 26 a vytvoří jak orbitální zálohu, tak nahradí nejstarší satelity ze systému Galileo. Ty se do vesmíru vydaly v roce 2011.

Plynulý proud orbitálních záloh, které nahradí družice s překonanou operační životností, je zásadní pro zajištění nepřetržitého provozu systému Galileo.

A pokud se podíváme ještě dále do budoucnosti a na cíl udržet služby Galilea jako trvalou součást evropského a globálního prostředí, tak někdy v polovině příští dekády začne startovat druhá generace družic. Ta nabídne nejen vyšší výkon, ale také nové služby.

 

O systému Galileo

Galileo je vlastní evropský globální satelitní navigační systém, který se skládá z družic ve vesmíru, stejně jako z odpovídající pozemní infrastruktury.

Definice, vývoj a letová ověřovací fáze systému je realizována ESA a spolufinancována ESA plus Evropskou komisí. V rámci této fáze vznikla minikonstelace čtyř družic a omezený pozemní segment k ověření celkového konceptu. Stalo se tak před plným nasazením systému.

Díky její úspěšné realizaci došlo k přechodu do fáze FOC (Full Operational Capability), která už byla plně financována Evropskou unií a řízena Evropskou komisí. Komise a ESA přitom mají podepsanou delegační smlouvu, v níž ESA funguje jako autorita věnující se návrhu systému a prokurista právě pro Evropskou komisi.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.