Česky English

Úvodní stránka Aktuality Ozónová díra se letos uzavírá brzy

Ozónová díra se letos uzavírá brzy

19.11.2019

Ozónová díra se letos uzavírá brzy

Velikost ozónové díry se mění – typicky se zformuje každý rok v srpnu, největší je v říjnu, aby se pak koncem listopadu nebo v prosinci uzavírá. Nejen že se v letošním roce ozónová díra „zavřela“ dříve, než je obvyklé, ale zároveň byla za posledních třicet let pozorování nejmenší. Mimo jiné díky neobvyklým atmosférickým podmínkám.

Předpověď ze služby CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service), která využívá celková měření z družice Sentinel-5P systému Copernicus zpracovávaná německým letecko-kosmickým střediskem DLR, ukazuje na to, že letos se ozónová díra uzavře dříve, než obvykle.

Vědec služby CAMS Antje Inness to komentuje: „Maximální letošní rozsah ozónové díry byl zhruba 10 miliónů kilometrů čtverečních, což je přibližně polovina obvyklého rozsahu v uplynulých desetiletích. Díky tomu šlo o jednu z nejmenších ozónových děr od osmdesátých let. Naše předpověď ozónu CAMS předpovídá, že se letos ozónová díra zcela zacelí zhruba za týden.“

Manažer mise Sentinel-5P pro systému Copernicus v ESA Claus Zehner poznamenává: „Tato rekordně malá ozónová díra z hlediska rozměru i trvání v roce 2019 byla způsobena oteplením stratosféry nad jižním pólem. Je navíc důležité poznamenat, že jde o neobvyklou událost a že neindikuje zrychlení globálního uzdravování ozónové díry.“

Velké fluktuace v polárních proudech a teplotách ve stratosféře vedou ke vzniku ozónových děr různé velikosti. Letos teplejší polární stratosféra vedla ke zpomalení větrů v oblasti jižního pólu (tzv. polárního víru) a snížila formování „polárních stratosférických mraků“, které dovolují chemikáliím vést k rapidnímu úbytku ozónu.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher k tomu uvádí: „Ozónová díra je ukázkovým příkladem situace, kdy vědecké důkazy vedly k zásadní změně politiky a následným změnám lidského chování. Ozónová díra byla objevena v sedmdesátých letech minulého století, přičemž byla kontinuálně monitorována z vesmíru stejně jako zařízeními přímo na místě. V osmdesátých letech pak vedla k podpisu Montrealského protokolu zakazujícího využívání chlór-fluorovaných uhlovodíků.“

„Díky této silné politické akci se dnes ozónová díra vzpamatovává. Tento příklad by přitom měl sloužit jako inspirace pro klimatickou změnu.“

Vysoko ve stratosféře funguje ozón jako štít, který nás chrání před ultrafialovým slunečním zářením. To je spojováno s rakovinou růže a kataraktem, stejně jako s dalšími problémy týkajícími se životního prostředí.

V sedmdesátých a osmdesátých letech široké rozšíření poškozujících chlór-fluorovaných uhlovodíků v produktech, jako jsou ledničky a spreje poškozovaly ozón v horních vrstvách atmosféry. To vedlo k „díře“ v ozónové vrstvě nad Antarktidou.

V reakci na to byl v roce 1987 podepsaný Montrealský protokol, který měl chránit ozónovou díru ukončením výroby a spotřeby škodlivých substancí. To pak vedlo k obnově ozónové vrstvy.

Obnova ozónové díry bude pokračovat v následujících letech. V roce 2018 studie Vědecké vyhodnocení vyčerpání ozónu prokázala, že se ozónové vrstvy v částech stratosféry obnovují od roku 2000 o 1 až 3 procenta ročně. Při těchto předpokládaných hodnotách bude ozón nad severní polokoulí a ve středních výškách plně obnovený kolem roku 2030, následovat bude kolem roku 2050 jižní polokoule a o deset let později polární oblasti.

ESA je zapojena už mnoho let do monitorování ozónu. V říjnu 2017 vypustila družici systému Copernicus Sentinel-5P, která mapuje celou řadu znečisťujících látek v atmosféře celého na celém světě. Díky špičkovému přístroji Tropomi je schopná detekovat atmosférické plyny, čímž získáváme mnohem lepší představu o stavu atmosféry, než kdy dříve.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.