Česky English

Úvodní stránka Aktuality Otevření britské továrny na výrobu „srdcí“ pro družice Galileo

Otevření britské továrny na výrobu „srdcí“ pro družice Galileo

27.1.2012

Otevření britské továrny na výrobu „srdcí“ pro družice Galileo První družice systému Galileo jsou již na oběžné dráze, starty dalších se intenzivně připravují. Právě dnes se přitom generální ředitel ESA a ministr pro univerzity a vědu ve Velké Británii zúčastnili slavnostního otevření továrny, kde se budou vyrábět navigační systémy pro příští sérii družic Galileo.

Britská firma Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) z Guildfordu v Surrey připravuje montáž navigačního vybavení pro následujících čtrnáct družic Galileo. Tato série bude vypuštěna po prvních čtyřech, z nichž ke startu druhého páru dojde na podzim letošního roku.

Vybavení pro družice je firmou SSTL vyráběno v nové supermoderní budově pojmenované Kepler Building (Keplerova budova). Ta se nachází v bezprostřední blízkosti ústředí společnosti.

Generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain se přidal k britskému ministrovi pro univerzity a vědu Davidu Willettsovi a společně se zakladatelem SSTL a výkonným předsedou profesorem Sirem Martinem Sweetingem formálně zahájili provoz zařízení odhalením pamětní desky.

Jean-Jacques Dordain vyjádřil své přesvědčení, že se nová budova stane rodištěm mnoha úžasných a úspěšných družic a nosným pilířem, na kterém bude moci stavět kosmický průmysl ve Velké Británii i celé Evropě.

„Měl jsem tu čest opakovaně se potkat během loňského roku s panem Davidem Willettsem,“ dodal. „Jsem si jist, že bude pokračovat ve svém úsilí za zvýšení britského podílu na evropských kosmických aktivitách, neboť kosmické aktivity jsou klíčovým prvkem ekonomického rozvoje a garantem špičkové vědy.“

„Dlouhodobý úspěch SSTL je jasným znakem toho, že náš kosmický průmysl vzkvétá,“ dodal ministr Willetts.

„Tato úžasná nová budova, které představuje špičkovou technologii, už nyní produkuje jedny z nejpokročilejších družic na světě. Stejně tak pomáhá Velké Británii zůstat na špici v kosmické technice.“

Po prohlídce budovy s plochou 3700 metrů čtverečních pochválil Jean-Jacques Dordain komerční i technické inovace, které dokázala do projektu firma SSTL zapracovat. Neopomněl přitom zmínit její původ jakožto projektu vzešlého z aktivity Univerzity v Surrey.

„Firma SSTL se díky pružné reakci na technické a komerční výzvy kosmických aktivit na rychle se měnícím globálním trhu stala v krátké době významným průmyslovým hráčem,“ podotkl.

„Dnes SSTL prodává družice a služby zákazníkům na celém světě – včetně ESA. Dosud se na oběžnou dráhu vydalo 36 zde vyrobených družic.“

„Přitom SSTL i nadále prokazuje cit pro inovace a pružnost. Tedy dva faktory, které jsou nezbytné pro růst a konkurenceschopnost.“

„Je příjemné vidět, že britský průmysl, vláda i akademická obec pokračují ve využívání inovací z kosmického sektoru jako motoru pro ekonomický rozvoj.“

Jean-Jacques Dordain také zmínil, že založení britské kosmické agentury UKSA (UK Space Agency), britská státní investice do Mezinárodního kosmického inovačního střediska (International Space Innovation Centre) v Harwellu stejně jako nedávné oznámení vývoje družicových technologií a aplikací na půdě SACC (Space Applications Catapult Centre) jsou vítanými znaky znovuoživení britského kosmického průmyslu.

Dodal, že cílem otevření Harwellského střediska ESA byl rozvoj společných aktivit mezi Velkou Británií a ESA. A připomněl, že další příležitost k rozvoji vztahů bude již brzy: na setkání Výboru ESA na ministerské úrovni koncem tohoto roku, kde bude nepřeberné množství možností nabízejících se Velké Británii, aby se přesně vyprofilovala ve vztahu k budoucím programům ESA.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA. 

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.