Česky English

Úvodní stránka Aktuality Otestovaný motor P120C pro nosnou raketu Vega-C

Otestovaný motor P120C pro nosnou raketu Vega-C

5.2.2019

Otestovaný motor P120C pro nosnou raketu Vega-C

První kvalifikační model raketového motoru na tuhé pohonné látky P120C, který je připravovaný pro nosič Vega-C, prošel na konci ledna zkušebním zážehem na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Motor o hmotnosti 142 t včetně pohonných látek, o délce 13,5 m a průměru 3,4 m byl zažehnutý pro finální simulaci startu nosiče a první fáze jeho letu.

Během zážehu dlouhého 135 s vyvinul P120C maximální tah 4650 kN. Žádné anomálie nebyly zaznamenány a podle předběžné analýzy dat bylo dosaženo všech očekávaných parametrů. Detailní analýza výsledků testu potvrdí připravenost motoru pro úvodní start nosiče Vega-C.

Motor P120C nahrazuje stávající P80 coby první stupeň nosiče Vega-C, díky čemuž jeho nosnost zásadním způsobem naroste.

Díky novým vlastnostem je tento motor špičkovým výrobkem evropského kosmického průmyslu. Jeho tělo je vyrobeno z jednoho kusu uhlíkového kompozitu. Pro horizontální robotickou integraci trysky byly nově zapracovány techniky pokročilé výroby – a celá výroba byla zefektivněna s ohledem na snížení ceny a zvýšení konkurenceschopnosti.

Letošní zážeh následoval po vývojové zkoušce P120C v červenci loňského roku. Druhý kvalifikační model, tentokrát v konfiguraci pro chystanou raketu Ariane 6, bude otestovaný koncem letošního roku.

Ariane 6 využije motor P120C jako pomocné: v závislosti na verzi buď dva, nebo čtyři. Výroba společného motoru pro novou generaci evropských kosmických nosičů znamená přínos v oblasti vývoje a také snížení nákladů z rozsahu. V konečném důsledku pak podporuje cíl ESA udržet nezávislý přístup do vesmíru pro Evropu.

Na aktuálním testu spolupracovaly ESA, francouzská kosmická agentura CNES a Europropulsion na základě kontraktu od Avio a ArianeGroup.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.