Česky English

Úvodní stránka Aktuality Ohlédnutí za prvním výstupem na opravu přístroje AMS-02

Ohlédnutí za prvním výstupem na opravu přístroje AMS-02

25.11.2019

Ohlédnutí za prvním výstupem na opravu přístroje AMS-02

Kosmonaut ESA Luca Parmitano společně s kolegou z NASA Andrewem Morganem dokončili první výstup do otevřeného prostoru, v jehož rámci 15. listopadu zahájili náročnou opravu přístroje AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer). Naplánované úkoly splnili s předstihem.

Práce obou kosmonautů mohla vzbuzovat dojem, že jde o jednoduchý úkol. Opak je ale pravdou: za prováděnou opravou jsou roky přípravy.

První ze série výstupů věnovaných opravě přístroje AMS-02 se uskutečnil na den přesně čtyři roky po rozhodnutí uskutečnit jeho opravu. Za tímto účelem bylo navrženo více než čtyřicet nových nástrojů, došlo k vývoji speciálních procedur a ve cvičném bazénu NASA NBL (Neutral Buoyancy Laboratory) proběhla celá řada zkoušek. Kosmonauti se dále připravovali v konstrukci ARGOS, stejně jako používali virtuální realitu.

Přístroj AMS-02, který byl vypuštěný na ISS v roce 2011, měl původně plánovanou tříletou životnost. Nikdy se přitom nepočítalo s jeho opravou na oběžné dráze. Jenže získávaná data o kosmických částicích byla pro vědce odkrývající záhady našeho vesmíru mnohem zajímavější, než si vůbec dokázali představit. Zároveň ale s přibývajícími roky začal přístroj vykazovat příznaky stárnutí: kromě jiného je zapotřebí nahradit celý chladicí systém, bez něhož nemůže pokračovat v práci.

Když se Luca Parmitano a Andrew Morgan vydali z přechodové komory k přístroji AMS-02, přepisovala se historie. Bylo to poprvé, co se evropský kosmonaut stal vedoucím výstupu do otevřeného prostoru. Na oslavu ale nebyl čas, oba kosmonauti se museli věnovat především opravě: instalovat madla tam, kde nebyla, a odstranit z AMS-02 ochranný štít. Mimo to se jim podařilo provést několik úkolů, které byly původně plánované až na následující výstup.

Ve speciálním živém vysílání ze střediska kosmonautů ESA v Kolíně nad Rýnem popsal hlavní řešitel AMS-02 Stefan Schael výstup jako „obrovský úspěch“, protože „jsme udělali dvě věci, které mohly celou operaci bez milosti zastavit“.

První možnou „stopkou“ pro další opravu AMS-02 mohlo být odstraňování krytu přístroje. Ten totiž nebyl určený k demontáži a mnozí specialisté si nebyli jisti, zdali bude po osmi letech v kosmickém prostoru možné tento úkon vůbec provést. Luca Parmitano jej nakonec zvládl a pomocí speciálního nástroje odstranil všechny šrouby a podložky z krytu, který následně předal svému kolegovi. Andrew Morgan jej následně „hodil přes palubu“ z kosmické stanice, přičemž kryt neškodně záhy shoří v hustých vrstvách atmosféry.

Druhým kritickým úkolem bylo uvolnění cesty k servisnímu kanálu, v němž je uloženo chladicí potrubí přístroje. Odstranění krytu z uhlíkových vláken, což přístup otevřelo, přitom bylo původně plánováno až na druhý výstup kosmonautů.

Po demontáži a zahození štítu, odšroubování krytu nad trubkami a připojení nového datového kabelu mají Luca Parmitano a Andrew Morgan perfektně připravené pracoviště pro realizaci druhého výstupy. To ale neznamená, že už je vyhráno. Další výzvy totiž mají před sebou.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.