Česky English

Úvodní stránka Aktuality Odstartovala družice ESA pro studium větru Aeolus

Odstartovala družice ESA pro studium větru Aeolus

24.8.2018

Odstartovala družice ESA pro studium větru Aeolus

Na palubě rakety Vega byla dopravena do vesmíru nejnovější družice programu ESA „Earth Explorer“ Aeolus. Bude používat revoluční laserovou technologii, s jejíž pomocí bude měřit větrné proudění na celé planetě. Tím se stane klíčem, k lepšímu porozumění fungování atmosféry naší planety. A co víc: tato inovativní mise pomůže zlepšit předpovídání počasí.

Raketa Vega nesoucí 1360 kg těžkou družici Aeolus odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně 22. srpna ve 21:20 h GMT (23:20 h středoevropského času, 18:20 času místního). Zhruba o 55 minut později dopravil horní stupeň nosiče Vega družici Aeolus na plánovanou oběžnou dráhu a následně s ní bylo 23. srpna v 0:30 h středoevropského času navázáno spojení přes pozemní stanici Troll v Antarktidě.

Družice Aeolus je pojmenována po řecké mytologické postavě, která byla strážcem větrů. Jde o pátou misi z rodiny ESA Earth Explorer, která se zaměřuje na hledání odpovědí na nejurgentnější otázky týkající se Země.

„Družice Aeolus je zosobněním podstaty programu Earth Explorer. Vyplňuje mezeru v našich znalostech týkající se toho, jak Země funguje. Zároveň demonstruje, jak může být špičková technologie užitečná ve spojení s vesmírem,“ komentuje generální ředitel ESA Johann Wörner.

Ředitel ESA pro programy dálkového průzkumu Země Josef Aschbacher k tomu dodává: „Aeolus nese první přístroj svého druhu, který využívá komplexně nového přístupu k měření větrných proudů z vesmíru.“

„Vývoj každé průkopnické technologie je náročný, ovšem díky všem zapojeným týmům jsme dosáhli bodu, kdy tato úžasná družice krouží na oběžné dráze. Naše očekávání od získaných dat jsou přitom skutečně velká!“

V globálním pozorování počasí je přitom – jak mj. opakovaně upozorňuje Světová meteorologická organizace  - právě v oblasti přímého pozorování větrných proudů výrazný deficit.

Tuto mezeru má zaplnit mise Aeolus, která nabídne vědcům informace potřebné pro pochopení toho, jak jsou propojeny vítr, tlak, teplota a vlhkost.

Nová mise nabídne vhled do toho, jak větrné proudy ovlivňují výměnu tepla a vlhkosti mezi zemským povrchem a atmosférou. Tedy do nesmírně důležitých aspektů změn klimatu.

Družice Aeolus nese jeden z nejpokročilejších přístrojů, jaký se kdy dostal na oběžnou dráhu. Zařízení Aladin, první svého druhu, obsahuje revoluční laserovou technologii, která generuje pulsy ultrafialového světla. Ty jsou vysílány dolů do atmosféry, kde mapují profily světových větrných proudů. Jde o zcela nový přístup k jejich měření z vesmíru.

Kromě toho, že má Aeolus potenciál posunout nás ve vědě vpřed, z jeho měření bude těžit i každý z nás. Ačkoliv se předpovědi počasí v posledních letech výrazně zpřesnily, Aeolus poskytne globální profily větrných proudů, což povede k dalšímu zvýšení přesnosti. Krom toho budou jeho data použitá v modelech kvality ovzduší k předpovídání množství prachu a dalších částic majících vliv na zdraví člověka.

Družice je řízena ze střediska ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu. Následujících několik měsíců budou kontrolovat a kalibrovat celou misi, aby mohla posléze přejít do operačního provozu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.