Česky English

Úvodní stránka Aktuality Odpočítávání ke startu družice MetOp-C

Odpočítávání ke startu družice MetOp-C

6.11.2018

Odpočítávání ke startu družice MetOp-C

Týmy ve středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v Německu se už několik měsíců připravují na nadcházející start družice MetOp-C. Jde o nejnovější z řady meteorologických satelitů, které poskytnou data z polární oběžné dráhy ve vysokém rozlišení pro předpovídání počasí a monitorování klimatu.

V rámci společného podniku ESA a organizace Eumetsat (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) je ESA zodpovědná za výrobu družic a jejich dopravu na oběžnou dráhu. Eumetsat pak za jejich provozování ve vesmíru a zpracování plus distribuci získaných dat.

Série MetOp je modernizovanou řadu meteorologických družic vyznačujících se schopností, krom jiného, shromažďovat teplotní a vlhkostní profily z relativně blízké dráhy ve výšce 800 kilometrů.

„Díky letu v nízké výšce jsou tyto družice na polárních drahách schopné zachytit snímky naší planety v bezprecedentních detailech. Jsme opravdu nadšeni z toho, že můžeme pomoci organizaci Eumetsat v jejich přípravě a dopravě na oběžnou dráhu,“ komentuje vedoucí letových operací v ESA Paolo Ferri.

Družice MetOp-C bude vypuštěna na palubě rakety Sojuz z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayna) ve středu 7. listopadu v 0:47 h GMT (1:47 h středoevropského času).

Zhruba o hodinu později se satelit odpojí od horního stupně nosiče Sojuz a „tým týmů“ v operačním středisku převezme jeho řízení.

Podobně jako u každého jiného startu se řídicí tým mise skládá ze skupiny odborníků majících společný cíl: kontrolu a oživení družice. Jde – krom jiných - o řídicí skupinu, tým letové dynamiky, pozemních operací a softwarový tým.

Řídicí tým má za úkol provést misi kritickými prvními třemi dny života ve vesmíru, aby bylo zajištěno, že je po startu vše plně funkční.

Tým bude posílat příkazy k aktivaci různých letových systémů, a to včetně konfigurace systému komunikačního nebo řídicího. Stejně tak bude jeho úkolem zajistit manévrování družice tak, aby dosáhla cílové oběžné dráhy.

Podobně jako předcházející satelity, tak i nejnovější družice MetOp nese sadu přístrojů poskytujících širokou paletu pozorování globální atmosféry, oceánů a kontinentů.

Projektový manažer mise MetOp-C v ESA Stéfane Carlier k tomu uvádí: „Tady na kosmodromu Kourou jsme připravili družici na její velký den. Nyní byla zapouzdřena do aerodynamického krytu rakety Sojuz, takže jsme se mohli rozloučit s posledním satelitem rodiny MetOp, na němž jsme pracovali tolik let.“

„Týmy z ESA, Eumetsatu, Arianespace a Airbusu nyní intenzivně pracují na zajištění hladkého startu. A také na to, aby družice MetOp-C následně spolehlivě dodávala informace nezbytné pro předpovědi počasí, na kterých jsme tak závislí.“

 

Příprava na kritické úvodní dny

Již několik měsíců odborníci v řídicím středisku procvičují každý krok v letovém plánu sérií simulací. Snaží se tak být schopni reagovat na prakticky jakoukoliv možnou mimořádnou situaci.

„Byl jsem zapojený do dvou posledních startů družic MetOp. Nejde přitom o to, jak často k nim dochází: tyto první dny ve vesmíru jsou opravdu psychicky nesmírně náročné,“ vysvětluje ředitel letových operací Hervé Côme.

„Po měsících přípravy a secvičování týmu by nás nic nemělo překvapit. Budeme připraveni na každou eventualitu.“

 

Připraveni na předání

Pokud vše půjde podle plánu, pak týmy v řídicím středisku ESA předají řízení mise MetOp-C Eumetsat pouhých 72 hodin po startu.

První signál z družice MetOp-C bychom měli přijmout zhruba 60 minut po startu. Bude přijatý skrze pozemní stanici Yatharagga v Austrálii. Jeho akvizice bude zároveň znamenat, že je vše na dobré cestě.

Během prvních dní provozu bude na kontrolu a oživování družice dohlížet šest pozemních stanic na celém světě. Včetně stanice ESA v Kourou, která je součástí globální sítě Estrack.

Živé aktualizace během startu MetOp-C lze sledovat skrze Twitter: @ESAOperations

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.