Česky English

Úvodní stránka Aktuality Odhalování dynamiky zemského pokryvu

Odhalování dynamiky zemského pokryvu

25.3.2019

Odhalování dynamiky zemského pokryvu

Miliardy pixelů na snímcích získaných misí Sentinel-2 programu Copernicus byly využity k vytvoření mapy ve vysokém rozlišení, která monitoruje dynamiku zemského pokryvu na pevninách. Nově vzniklá mapa také zachycuje vegetační vrcholy a dává nám nový pohled na úrodnost půdy.

Mapa, která využila tři roky optických dat, odhaluje vegetační vrcholy a proměnlivost vegetace v průběhu sezón. Vyvinutá byla rakouskou společností specializující se na analýzu družicových dat GeoVille, přičemž tato mapa dynamiky zemského pokryvu využívá archivních dat mise systému Copernicus družice Sentinel-2 z let 2015 až 18. Nabízí kompletní obrázek na proměny vegetace. Mapa je zveřejněná s rozlišením 20 metrů, ovšem na vyžádání je k dispozici i mapa s rozlišením 10 m.

Může například poskytnout informace odborníkům pracujícím s klasifikací zemského pokryvu a může sloužit jako vstup pro služby v oblastech jako zemědělství, lesnictví nebo vyhodnocování degradace půdy.

„Využíváme tuto mapu jako základ pro vývoj služeb pro potravinářský průmysl a farmáře pěstující brambory i další plodiny, stejně jako pro informace o tom, jak se vegetace mění v průběhu roku,“ vysvětluje vedoucí zemědělského oddělení společnosti GeoVille Eva Haasová.

Vrstva dynamiky zemského pokryvu byla vytvořena výpočetním enginem LandMonitoring.Earth, což je plně automatický systém monitorování zemského pokryvu založený na datovém proudu z misí Sentinel-1 a Sentinel-2 systému Copernicus, stejně jako z misí spolupracujících stran ESA jako je americká Landsat.

„Tento systém používáme ke zpracování kompletního archívu mise Sentinel-2 s pomocí umělé inteligence, strojového učení a analýzy velkých dat,“ vysvětluje vedoucí výzkumu a vývoje v GeoVille Michael Riffler.

„Ovšem klíčem je hustá časová síť dat mise Sentinel-2 systému Copernicus, která dovoluje tyto informace získat úplně poprvé. Dosud jsme zprocesovali více než 23 miliard pixelů.“

Vývoj probíhá skrze inovační hub ESA pro dálkový průzkum, tzv. ɸ-lab. Byl implementován pro GeoVille a její nizozemskou pobočku GEO4A.

„Tato mapa vytváří vynikající základy pro další – specializovanější – klasifikace zemského pokryvu, jejichž vývoj a nasazení může být ještě urychlenou použitím strojového učení a umělé inteligence,“ vysvětluje vedoucí laboratoře ESA Φ-Lab v italském Frascati Iarla Kilbane-Dawe.

Systém LandMonitoring.Earth je navržený pro efektivní implementaci hlavních klientských řešení jako jsou produkty ECLMS (European Copernicus Land Monitoring Service). Odborníci mohou specifikovat požadovaná data zemského pokryvu pro jakékoliv místo na zemi a pro jakékoliv časové období – a dostanu kvalitní zpracovaný produkt, který závisí na geografickém pokrytí a frekvenci přeletů družic.

Záměrem je mít informace dostupné pro neodborníky společně se specifickými zdroji a nástroji, které mohou potřebovat.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému




RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril