Česky English

Úvodní stránka Aktuality Odborníci budou diskutovat dálkový průzkum Země v souvislosti s georiziky

Odborníci budou diskutovat dálkový průzkum Země v souvislosti s georiziky

4.4.2012

Odborníci budou diskutovat dálkový průzkum Země v souvislosti s georiziky Přírodní katastrofy – jako jsou třeba zemětřesení nebo sesuvy půdy – představují pro lidi i různé lokality každodenní riziko. Díky družicím ovšem můžeme zvýšit naši bezpečnost stejně jako tato rizika lépe vyhodnocovat.

Příští měsíc se proto sejdou mezinárodní odborníci, aby prodiskutovali, jak nám mohou právě kosmické technologie pomoci s přípravou a reakcí na různé katastrofy.

Setkání International Forum on Satellite Earth Observation for Geohazard Risk Management se uskuteční od 21. do 23. května 2012 v Santorini Convention Centre (Řecko). Pořádá jej ESA ve spolupráci se Skupinou pro dálkový průzkum Země (Group on Earth Observations, GEO).

Fórum je otevřené pro geovědecké uživatelé a odborníky pracující na poli hodnocení a řízení georizik. Týká se představitelů kosmických agentur i zástupců kosmického průmyslu stejně jako vlastníků a operátorů misí dálkového průzkumu Země, územních plánovačů, hodnotitelů rizik a manažerů přes rozvoj infrastruktury.

Na setkání vystoupí pozvaní řečníci z národních a mezinárodních agentur jako je GEO, Geologický institut při Čínské komisi pro zemětřesení, USGS (United States Geological Survey) nebo italského Ministerstva civilní ochrany.

Účastníky setkání budou přednášející seznamovat se svými zkušenostmi a nápady, jak využít dálkového průzkumu Země k dalšímu pochopení, hodnocení, připravenosti a řízení geofyzikálních rizik.

Družice hrají klíčovou roli v hodnocení a řízení georizik, jak jsou třeba zemětřesení, sopečná činnost nebo sesuvy země stejně jako poklesy půdy v městské zástavbě nebo deformace protipovodňových hrází v nížinách.

Například technika dálkového průzkumu Země zvaná interferometrie je často využívána k mapování terénních nerovností – ty se typicky vyskytují třeba před sopečnými erupcemi.

V rámci interferometrie dochází k porovnání dvou nebo více radarových snímků stejné lokality, čímž jsou získána přesná data o případném pohybu zemského povrchu, ke kterému došlo v době mezi pořízením obou snímků. Měření je přitom možné provést s přesností na milimetry.

Stejně tak mohou k řízení rizik geonebezpečí pomoci další techniky pozorování Země. Jde například o sledování sopečného popela za použití nástrojů pro průzkum atmosféry.

V současné době je v rámci programu GMES (Global Monitoring for Environment and Security) vyvíjena řada družic Sentinel, které by měly poskytnout bohatou zásobu dat a dalších produktů. Tyto budou následně k dispozici všem uživatelům, kteří vyhodnocují a řídí georizika.

Družice řady Sentinel-1 budou klíčovým zdrojem pro systematické sledování terénních deformací pro všechny typy georizik, zatímco Sentinel-2 poskytnou multispektrální snímky ve vysokém rozlišení, které budou využitelné pro mapování zdrojů a mapování nebezpečí v celé široké paletě rizik.

Sentinel-3 bude poskytovat infračervené záběry v tepelném spektru, čímž může přispět například k monitorování toku lávy.

Setkání na Santorini bude představovat příležitost pro diskutování ohledně požadavků na mise dálkového průzkumu Země. Díky tomu vznikne konsolidovaná „cestovní mapa“ pro vývoj aplikací, které budou k přímému užitku všem, kdo mají co do činění s georiziky.

Navíc bude v rámci Průmyslové sekce (Industry Session) možnost diskutovat budoucí průmyslové služby s klíčovými hráči z celé Evropy: zvláště pak z oblasti dálkového průzkumu Země, provozovateli misí nebo poskytovateli dat a služeb.

Po setkání bude vědecká a technická zpráva z něj zveřejněna jako společná publikace ESA a GEO.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.