Česky English

Úvodní stránka Aktuality Od přibližování k letištím po eCall v automobilech aneb deset let systému EGNOS

Od přibližování k letištím po eCall v automobilech aneb deset let systému EGNOS

7.1.2020

Od přibližování k letištím po eCall v automobilech aneb deset let systému EGNOS

Družicový navigační systém Galileo poskytuje úvodní službu (IS, Initial Services) už tři roky. Mezitím ovšem oslavil jiný evropský družicový navigační systém své desáté narozeniny: EGNOS poskytuje vylepšení navigačních služeb pro uživatele napříč celým kontinentem. A to i pro služby kritické z hlediska bezpečnosti, jako jsou například na čím dál větším počtu evropských letišť přistání letadel.

Cílem systému EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) je v reálném čase monitorování kvality navigace poskytované americkými družicemi GPS a podle toho vytvářet korekční zprávy, které obsahují informace o spolehlivosti a přesnosti pozičních dat. Ty jsou následně distribuované skrze družice EGNOS na geostacionární dráze ke všem odpovídajícím způsobem vybaveným přijímačům.

Důsledkem je o několik řádů vyšší přesnost a spolehlivost navigace – což je pro letecké uživatele vyjádřeno pojmem „integrita“ – na níž se v daném místě a čase dá spoléhat. Typicky EGNOS dovoluje uživatelům v Evropě a jejím okolí určovat polohu s přesností 1,5 m s velmi vysokým stupněm integrity. To umožňuje zcela bezpečně vést letadla na přistání na letištní dráhy.

EGNOS se skládá z trojice družic na geostacionární dráze a celoevropského pozemního segmentu složeného ze dvou hlavních řídicích stanic, šesti stanic vysílacích a sítě čtyřiceti monitorovacích jednotek. Všechna zařízení jsou přitom propojena a komunikují v reálném čase.

EGNOS je společným projektem ESA, Evropské komise a organizace Eurocontrol (Evropská organizace pro bezpečnost letecké navigace). Otevřená služba systému začal fungovat 1. října 2009. Od té doby jsou poziční data systému EGNOS volně dostupná v Evropě skrze družicový signál komukoliv, kdo je vybavený přijímačem GPS s možností EGNOS korekce.

Systém je určený především pro aplikace družicové navigace, které vyžadují vysokou přesnost a integritu, jako je farmaření, průzkum a doprava. EGNOS je například používaný v novém systému eCall, který je povinnou součástí všech nových automobilů prodaných v Evropské unii od března 2018. Jakmile dojde k vážné nehodě, eCall automaticky předává souřadnice incidentu nouzovým službám, přičemž EGNOS poskytuje dodatečnou přesnost a integritu zpráv.

EGNOS – coby evropský ekvivalent amerického systému WAAS (Wide Area Augmentation System) – je primárně navržený pro letecké služby. Zvláště pak pro kritické otázky vedení letadel na přistání. To je možné od 2. března 2011, kdy začala fungovat služba EGNOS „Safety-of-Life“.

Dnes více než 350 letišť – více než polovina z celkového množství – v Evropě využívá služeb systému EGNOS. K tomu potřebují být certifikované pro „procedury LPV-200“, což dovoluje pilotům přivést letouny do výšky 60 m (200 stop) nad zemí do okamžiku finálního „go/no-go“ rozhodnutí o dokončení přistání. LPV je zkratka z anglického „Localiser Performance with Vertical guidance“.

Tato certifikace dovoluje letištím fungovat bez drahé pozemní infrastruktury „Cat-1“ pro přistání podle přístrojů. EGNOS využívají pro přibližování na přistání významné letištní huby jako je Charles de Gaulle v Paříži, Frankfurt nad Mohanem a Schiphol v Amsterodamu. Malým regionálním letištím pak EGNOS dovoluje zůstat v provozu prakticky v jakémkoliv počasí.

Program využití systému EGNOS je řízení evropskou agenturou GSA (Global Navigation Satellite System Agency). ESA má roli v budoucím vývoji systému, který je známý jako „EGNOS V3“. Ten má přijít v následující dekádě, přičemž bude doplňovat signály systémů GPS i Galileo pro lepší výkon, spolehlivost a rozšířené pokrytí.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.