Česky English

Úvodní stránka Aktuality Od mraků ke kráterům

Od mraků ke kráterům

25.9.2019

Od mraků ke kráterům

Tento nádherný snímek pořízený meziplanetární sondou ESA Mars Express zachycuje planetu Mars od jasného mraky pokrytého severního pólu ke kontrastním oblastem severní hemisféry s krátery pokrytým terénem na jihu.

Sonda Mars Express pracuje na oběžné dráze Marsu od roku 2003. Za poslední půldruhou dekádu odeslala na Zemi myriádu dechberoucích snímků našeho planetárního souseda, které získala pomocí palubní kamery HRSC (High Resolution Stereo Camera). Tento snímek přitom není výjimkou.

Sonda nafotografovala tento pás planetárního povrchu v červnu 2019, když kamera pořídila několik globálních záběrů. V horní části snímku je viditelný éterický severní pól planety: je permanentně pokrytý čepičkou zmrzlé vody a oxidu uhličitého, která se v martovské zimě rozrůstá a v létě se naopak zmenšuje.

Severní polární čepička je viditelná obkroužená jasnými mraky poutajícími pozornost, které se klikatí z polární oblasti, aby následně zakryly část severní polokoule. Jak ukazuje snímek, tato oblast Marsu je směsí barev a jejich tónů: jde o obraz různých chemických a fyzikálních charakteristik materiálu, z něhož je povrch složený. Dvě polokoule planety Mars jsou přitom odlišné v mnoha ohledech.

Co je ale nejpozoruhodnější, tak povrch severní polokoule je posazený o několik kilometrů níže, než jižní. Obě jsou pak odděleny výraznou oblastí kaňonů, útesů, zlomů, údolími a mnoha dalšími útvary. Severní polokoule se pak vyznačuje nízko položenými planinami, které jsou neposkvrněné dopadovými krátery. Jsou tedy relativně mladé. Naproti tomu jižní polokoule je velmi stará, neb je plná kráterů.

Rozdělení je viditelné na dalších snímcích a je obzvláště dobře patrné na topografických kontextových mapách.

Tmavé a prašné mladé planiny na severní polokouli začínají hned pod severní polární čepičkou; tyto se setkávají a splývají s výrazným srázem, který se táhne napříč celou planetou a vytváří temnou jizvu na opáleném povrchu. Pod ním, v tónech od rezavě oranžové až po bledou máslovou, jsou kopce jižních vysočin, které nese stopy více kráterů, než je možné spočítat.

Dvě zobrazené hlavní oblasti jsou: Arabia Terra (směrem k hornímu levému rohu) a Terra Sabaea (ve středu a pravém dolním rohu; tvoří hlavní část vysočin viditelnou na snímku).

Světlá oblast táhnoucí se ze snímku vpravo dole je Hellas Planitia. Jde o planinu, která je domovem nížiny Hellas jedné z největších nížin identifikovaných na Marsu – a vlastně v celé Sluneční soustavě. Má průměr zhruba 2300 km. 

Rozdělení mezi oběma polokoulemi Marsu je známé jako martovská dichotomie, přičemž zůstává jednou z největších záhad planety.

Vzniklo zásluhou geologických procesů v plášti Marsu? Skládala se kdysi kůra planety z různých pohybujících se tektonických desek, tak jak vidíme na Zemi, které se přetlačovaly a daly vzniknout dichotomii? Mohlo vzniknout při jednom nebo více kolosálních minulých dopadech kosmického tělesa? Nebo jde o zcela odlišný proces?

Pozorování hraniční zóny mezi oběma polokoulemi ukazuje, že oblast byla proměňována v čase větrem a vodou, a to včetně ledovců. Předpokládá se, že Mars prošel v minulosti různými obdobími s intenzivní ledovcovou aktivitou, kdy zásoby ledu – často uložené pod vrstvami půdy nebo prachu – se začaly viskózně sunout po povrchu, který měnily.

K sondě Mars Express se nedávno přidala další sonda ExoMars TGO (Trace Gas Orbiter), která je společným podnikem ESA a Roskosmosu. Ta k cílové planetě dorazila v roce 2016 a od té doby analyzuje místní atmosféru a mapuje povrch. Oba automaty společně pak již brzy přivítají rover ExoMars Rosalind Franklinová s doprovodnou povrchovou vědeckou plošinou, který se připravuje ke startu v červenci 2020.

Rozrůstající se flotila pokračuje v dlouhodobé přítomnosti ESA u Marsu a pomáhá prohlubovat naše znalosti o planetě plus odhalovat její zbývající vědecké záhady – včetně martovské dichotomie.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.